Godmanis: ja 2008.gadā ieviestu eiro, būtu cita situācija

Godmanis: ja 2008.gadā ieviestu eiro, būtu cita situācija

Ejot uz eiro, ir gan plusi, gan mīnusi. Pluss ir viens. Ja mēs būtu eirozonā, tad 2008.gadā, kad pa burbuli gāja «Parex banka», būtu pavisam cita situācija. Mēs būtu ieķīlājuši «Parex», pretī saņēmuši naudu un krīzi pārcietuši daudz vieglāk, intervijā «Neatkarīgajai» atzina Eiropas parlamenta deputāts Ivars Godmanis.

«Mīnuss ir tas, ka neko noteikt mēs tur nevarētu. Eirozonā mēs esam tikai novērotāji, nevis mūzikas spēlētāji. Tas nozīmē, ka tu esi zināmā mērā pakļauts. Tagad mēs gan arī esam pakļauti, jo esam cieši piesējušies. Bet mums vēl paliek pēdējā iespēja – atsaistīties,» norādīja Godmanis.

Viņš pastāstīja, ka runājot ar slovāku – kādreizējo viceprezidentu, finanšu ministru, ekonomikas ministru, Godmanis jautāja, kādi ir secinājumi pēc eiro ieviešanas Slovākijā. «Viņš atbildēja ļoti vienkārši. Aizmirstiet par eiro kā par kaut kādu debesmannas nesēju. Stabilā situācijā ir pilnīgi vienalga, kāda ir valūta, bet nestabilā var būt ziepes gan vienā, gan otrā gadījumā. Bet, ko viņš īpaši atzīmēja, ka tas, ko parasti saka, ka eiro ieviešana ir absolūti nepieciešama investīciju piesaistei – tā gan nav taisnība.»

Godmanis norādīja, ka investīciju nākšanai ir tikai divi nosacījumi, ja šo nosacījumu nav, tad eiro varot būt «kaut kubā», nekas nebūs. Kā pirmo nosacījumu Godmanis minēja augsti kvalificētu, konkurentspējīgu, bet zemu apmaksātu darbaspēku, kas parasti neiet kopā, un otrs – valdībai jābūt tādai, kas, pat neņemot vērā Eiropas Savienības (ES) liegumus, spēj zem galda atbalstīt šo investoru, raksta Apollo.lv.

«Tas, ko tagad ļoti aktīvi dara lietuvieši. Var parunāt ar igauņiem. Viņi, protams, teiks, ka viss ir kārtībā, bet var paskatīties statistiku. Kur tad ir tās lielās investīcijas?» – tā vaicāja Godmanis.