Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) joprojām nav panākusi vienošanos ar Veselības ministriju (VM) par koplīguma slēgšanu, kā rezultātā jau vairākus mēnešus turpinās ģimenes ārstu streiks.
Veselības ministrijas piedāvājums koplīguma vietā noslēgt memorandu ģimenes ārstiem nav pieņemams. Kā informē asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, asociācijas valde secināja, ka VM nav sniegusi atbildi pēc būtības uz izteikto priekšlikumu, ka rezultāta pieņemts lēmums turpināt “lēno” streiku.
Veides skatījumā, pēdējo gadu pieredze apliecina, ka LĢĀA priekšlikumi sistemātiski tiek ignorēti un lēmumi Veselības ministrijā tiek pieņemti vienpusēji.
Veselības ministrija atsakās ne tikai slēgt koplīgumu ar LĢĀA, bet nedod ģimenes ārstiem ne strādājošajam raksturīgo aizsardzību, ne uzņēmēja brīvību.
VM joprojām nav sniegusi atbildi, kā plānots risināt samilzušās ģimenes ārstu darba problēmas. Lai arī LĢĀA atkārtoti aicinājusi Veselības ministriju problēmjautājumus risināt pēc būtības divpusējās sarunās, ministrija šādu vēlēšanos nav izteikusi.
Ģimenes ārstu asociācijas turpmākā rīcība būs atkarīga no tā, kādu veselības ministres atbildi tā saņems par to, kad, kādos termiņos, kādā juridiskajā ietvarā un kurus jautājumus ministrija gatava risināt.
Jau vēstīts, ka ārstiem neesot pieņemams ministrijas uzstādījums, ka līgumus par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu slēgs tikai ar tiem ārstiem, kuri izmantos e-veselību. Tāpat VM priekšlikums noslēgt memorandu ar ārstiem par viņu prasībām nav pieņemams, jo memorands ar ārstiem jau parakstīts 2005.gadā, taču ministrija to ievērojusi tā, kā tai bija izdevīgi.
Kā zināms, ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes.
Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti atteicās. Vēlāk gan mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu – turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.
Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.
Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Foto: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība