Tas nozīmē, ka dārgāka kļūs ne tikai maltīšu gatavošana uz gāzes plītīm, bet arī apkure, raksta «Neatkarīgā».
Lai gan pagājušā gada nogalē ekonomikas ministrs Artis Kampars (V) pēc Latvijas delegācijas sarunām ar Krievijas premjeru Vladimiru Putinu atgriezās Latvijā ar priecīgu ziņu – viņam izdevies panākt gāzes iepirkuma cenas samazinājumu par 15 procentiem 2011.gada piegādēm, tomēr gada vidū – 1.jūlijā – gāzes tarifs kāps gan mājsaimniecībām, gan rūpnieciskajiem klientiem, raksta laikraksts.
Pēc Latvijas gāzes (LG) aprēķiniem, dabasgāzes kubikmetra cena plītiņu lietotājiem pieaugs no 48 santīmiem līdz 55 santīmiem. Tātad dabasgāzes izmantošana kļūs par septiņiem santīmiem kubikmetrā dārgāka. Viena santīma pieaugumu dodot dabasgāzes cenas izmaiņas, bet seši santīmi ir tieša nodokļu politikas ietekme. Savukārt tiem, kuri gāzi izmanto apkurē, kubikmetra cena pieaugs no 29 santīmiem līdz 34 santīmiem, no kā viens santīms ir dabasgāzes cenas pieaugums, bet četri santīmi ir nodokļu izmaiņas.
A/s Latvijas gāze preses sekretārs Vinsents Makaris uzskata, ka sarunas ar Gazprom nav bijušas veltas. «Ja nebūtu 15 procentu atlaides, cena kopumā būtu lielāka,» sacīja Makaris.
Mājsaimniecībām dabasgāzes tarifi automātiski mainās divreiz gadā – 1.janvārī un 1.jūlijā. Rūpnieciskajiem klientiem dabasgāzes tarifi mainās katru mēnesi. Tarifi mainās atkarībā no dabasgāzes iepirkuma cenas, kas ir piesaistīta naftas produktu cenām un valūtu attiecībām, kā arī atkarībā no krātuvē esošās dabasgāzes izmantošanas.
LG atgādina, ka gāzes tarifi atkarībā no naftas un tās produktu cenām ne vien pieaug, bet arī samazinās. Piemēram, tarifi samazinājās 2009.gada janvārī, tomēr samazinājums sakrita vienlaikus ar PVN likmes pieaugumu un tādēļ palika nepamanīts. 2009.gada 1.jūlijā tarifi samazinājās par 17 un 27% attiecīgi klientiem. Samazinājums bijis arī 2010.gada 1.janvārī un 2011.gada janvārī. Kopš 2008.gada oktobra mainījušās ir ne vien dabasgāzes iepirkuma cenas, bet arī nodokļi. 2009.gada 1.janvārī samazinātā pievienotās vērtības nodokļa likme pieci procenti tika paaugstināta uz desmit procentiem, bet 2011.gadā uz 12%. Savukārt 2010.gada 1.jūlijā stājās spēkā akcīzes nodoklis dabasgāzei, kuru pēc pāris mēnešiem gan atcēla.
Rūpnieciskajiem klientiem, kas dabasgāzi izmanto siltuma un elektrības ražošanā, jūlijā tiek prognozēts piecu līdz sešu procentu pieaugums, ko veidos akcīzes nodokļa piemērošana. Līdz ar gāzes tarifa pieaugumu, arī apkure kļūs dārgāka, raksta Apollo.lv.
Rīgas siltuma Informācijas daļas vadītāja Linda Rence atzina, ka, līdz ar gāzes tarifa pieaugumu, rīdziniekiem par apkuri būs jāmaksā dārgāk. Pēc uzņēmuma aplēsēm, akcīzes nodokļa dēļ siltuma tarifs pieaugs par aptuveni 1,60 latiem megavatstundā.