Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa sadalīja Gan Bei afēras dalībniekiem ne reālā, bet nosacīta soda laikus, kuru skaitīšana sākās ar fotografēšanu uz apsūdzēto sola, raksta NRA.lv.
Tiesa apstiprināja sodus, par kādiem jau bija vienojusies prokuratūra ar apsūdzētajiem. Tie bija uzņēmēji un menedžeri sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, kas pazīstami ar izkārtni Gan Bei. Tur notika kases aparātu atmiņā ierakstīto ieņēmumu datu dzēšana un naudas izņemšana no klientu apkalpošanas kasēm. Prokurors un apsūdzētie bija vienojušies, ka Latvijas valsts budžetam šādā veidā izkrāpti 957 799 eiro, kurus apsūdzētie tagad esot atdevuši. Papildus viņi maksāšot apmēram tik, cik valsts iztērēja viņu vainas pierādīšanā. Bijušais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas (FP) priekšnieks Kaspars Čerņeckis izmeklēšanas laikā vairākkārt stāstīja, cik kilometru kases aparātu lenšu policistiem bijis jāpārskata, lai šīs lentes kļūtu par pierādījumu. Šīs un līdzīgas darbības turpinājās kopš 2014. gada decembra, kad FP blēžus pieķēra un apturēja.
Gan Bei lieta kopš paša sākuma izcēlās ar to, ka par vienu no galvenajām vaininiecēm policija uzskatīja Gan Bei preču zīmes īpašnieces Lage Ko finanšu direktori Gaļinu Karmaču – Saeimas deputāta Sergeja Potapkina sievu. Tagad viņa sodīta ar nosacītu brīvības atņemšanu uz trim gadiem bez mantas konfiskācijas un naudas sodu 33 300 eiro. Par galveno vainīgo atzītajam Lage Ko līdzīpašniekam Oļegam Arupam piespriests vislielākais sods – četri gadi nosacītās brīvības atņemšanas ar mantas konfiskāciju un 37 000 naudas sods. Interesanti, vai viņam tagad tiešām kaut ko konfiscēs, vai arī šis soda mērs saruks līdz izdevumiem advokātiem, notāriem u. tml. profesionāļiem par izziņām, ka O. Arupam nekādas mantas nav.
No Lage Ko darbiniekiem ar nosacītu brīvības atņemšanu uz vienu gadu un deviņiem mēnešiem un naudas sodu 7400 eiro sodītas Ilona Višņevska, Bairma Dombaeva, Jeļena Nevicka un Irina Guseva. Kases aparātus apkalpojošā uzņēmuma Brio bijušajam īpašniekam un vadītājam Zalmanam Brio nosacītais sods uz pusotru gadu un naudas sods 7400 eiro, mazāki nosacītie sodi arī Viktoram Nepko un Jonam Genim. Lage Ko uzlikts naudas sods 276 390 eiro apmērā, un galu galā no visiem apsūdzētajiem kopā tiks piedzīti 70 eiro par procesuālajiem izdevumiem, sacerot un pasludinot šeit atreferēto spriedumu.
G. Karmačas pazīstamības dēļ apsūdzētajiem piespriestie sodi šķiet nevis mazāki, bet lielāki, nekā Latvijā piespriež līdzīgos gadījumos. FP šā gada sākumā nāca klajā ar pētījumu par to, kas noticis ar četrsimts personām, kuru lietas policija atdevusi prokuratūrai, lai tā, savukārt, uzturētu pret šim personām apsūdzību tiesā. Daudzos gadījumos prokuratūra lietas izbeigusi, citos – novedusi līdz spriedumiem, kas daudz mīkstāki nekā Gan Bei gadījumā. VID bijusī ģenerāldirektore Ināra Pētersone neilgi pirms savas aiziešanas no darba stāstīja, ka šādi sodi nekavē jau pieķertos un dažkārt arī notiesātos blēžus ķerties pie nākamajiem noziegumiem.
Arnis Kluinis