Fiskālās disciplīnas padome iesaka palielināt nodokļu ieņēmumus, taču nerosinās mainīt konkrētus nodokļus vai likmes, šorīt intervijā Latvijas Radio atzina padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka.
Kā zināms, saskaņā ar Valdības rīcības plānu Finanšu ministrijai sadarbībā ar valdības sociālajiem un sadarbības partneriem līdz 2020. gada 31. maijam jāizstrādā vidēja termiņa valsts nodokļu politikas pamatnostādnes.
Fiskālās disciplīnas padome rosina palielināt nodokļu ieņēmumus, taču, tā kā tās uzdevums ir uzraudzīt, lai valdības fiskālā politika būtu atbildīga, lai nebūtu kārdinājumu būtiski palielināt budžeta deficītu un valsts parādu, tā nerosina celt konkrētus nodokļus vai likmes. Tas būšot valdības uzdevums.
“Ir nepieciešams finansējums daudzām vajadzībām, un, lai to varētu atļauties, nepieciešami lielāki ieņēmumi. Latvijā nodokļu ieņēmumu daļa no iekšzemes kopprodukta, nodokļu slogs ir nepietiekoši liels,” norādīja Šteinbuka.
Fiskālās disciplīnas padomes ieskatā šis nodokļu ieņēmumu īpatsvars būtu jāpalielina līdz 33% – 35%. Vienlaikus, lai nepasliktinātu konkurētspēju, nav nepieciešams tuvināties Eiropas Savienības vidējam rādītājam, kas ir 40%.
Padome iesaka izvērtēt nodokļu atvieglojumus, tos racionalizējot un izvairoties ne nevajadzīgiem atvieglojumiem, kā arī mainīt mikrouzņēmumu nodokļu sistēmu.
Jau vēstīts, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes nodokļu apakškomisijas sēdē Finanšu ministrija (FM) sadarbības partneriem prezentējusi vairāku politisko partiju priekšlikumus un idejas izmaiņām kopējā nodokļu sistēmā, tostarp saistībā ar mikrouzņēmumu nodokli.
FM saņemti dažādi priekšlikumi, bet visapsriestākie saistīti ar mikrouzņēmumu nodokli. To piedāvāts likvidēt vai pilnībā transformēt.
Patlaban vēl notiek publiskās diskusijas starp politiskajiem partneriem, valdības sociālajiem un sadarbības partneriem, kā arī nevalstisko sektoru par iespējamiem virzieniem, lai uzlabotu nodokļu politiku Latvijā no 2021. gada.