Vīruss nepārtraukti mainās. Omikrons ir daudz lipīgāks, taču smaguma pakāpe ir daudz zemāka, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” atzina Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.
“Covid pieaugums nav negaidīts, to rāda arī citu valstu pieredze. Saslimstība mums šobrīd ir straujā augšupejā. Smaguma pakāpes gan ir daudz zemākas un cilvēki mazāk saslimst ar smagām slimības formām, cilvēki mazāk nonāk slimnīcās un mirstība ir zema,” atzina Briģis.
Pēc viņa teiktā, mūsu sabiedrība kopumā ir ar samērā sliktu veselības stāvokli, ļoti daudziem cilvēkiem ir hroniskas slimības, un, ja uz šādu slimību fona nāk citas infekcijas, tas rada draudus dzīvībai.
“Diemžēl spriest par katra cilvēka imunitāti pēc antivielām ir gandrīz neiespējami. Var izdarīt secinājumus populācijas līmenī, bet atsevišķi cilvēka līmenī tas nav iespējams,” atzina profesors.
Viņš skaidroja, ka Covid-19 nav tāda slimība, pret kuru vakcinācijas imunitāte saglabātos visu mūžu – imunitāte krītas 6-12 mēnešu laikā, turklāt mainās arī pats vīruss, kā rezultātā cilvēka imunitāte to spēj sliktāk atpazīt: “Diemžēl vakcīnas efektivitāte pret jaunajiem variantiem nav tik laba, bet ir izstrādāts jauns vakcīnas variants, kas būs krietni precīzāks.”
“Vakcinācija kombinācijā ar pārslimošanu šobrīd tiek uzskatīta par vienu no stiprākajiem aizsardzības veidiem, kas lielā mērā pasargā cilvēku no saslimšanas [ar Covid-19]. Cilvēkam, kurš nekad nav saslimis un nav dabūjis vakcīnu, ir visaugstākais risks,” sacīja Briģis.