Energokompānijas “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” pauda viedokli, ka valstij resursi būtu jāvelta elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas uzlabošanai, nevis mainīšanai.
Tāpat arī Bethers kritizēja speciālas darba grupas priekšlikumu atteikties no OIK sistēmas un tās vietā ieviest “zaļos sertifikātus”, jo tas būtu tas pats grābeklis. Izmaiņu dēļ OIK maksājumi faktiski nepazustu, bet atšķirībā no konkrētas rindiņas rēķinā, šis maksājums būtu iekļauts elektrības cenā kā ļoti mainīga daļa.
Viņš skaidroja, ka “zaļajiem sertifikātiem” līdzīgas sistēmas ir Polijā un Zviedrijā. Un Polijā to uzskatot par būtisku problēmu, jo elektrības cenas esot ļoti mainīgas. Bethers atzīst, ka valstij nav jāvelta resursi, lai mainītu OIK sistēmu, bet gan lai to uzlabotu. “Ja bijusi pārāk dāsna kompensācija, tā jāsamazina. Jāievieš prasības, lai ražotājiem darbība būtu jēgpilna un ilgtspējīga. Un jāīsteno kontrole, lai ražotāji izpildītu tās prasības,” pauda Bethers.
Viņaprāt arī būtiski būtu Latvijas ražotājiem, kuri strādā ārējos tirgos vai Latvijā konkurē ar citu valstu ražotājiem, piešķirt OIK atlaides, kas šobrīd esot ļoti šauram lokam.
Kā zināms, OIK sistēma izpelnījās īpašu uzmanību pēc tam, kad mediji atklāja iespējamu krāpšanu ar uzņēmumu atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā – uzņēmumi nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora.
Pēc tam iesaistījās Ekonomikas minstrija (EM) un solīja pārbaudīt visas pagarinātās atļaujas elektrības ražošanai, ko valsts gatavojās iepirkt par paaugstinātu cenu, un vairākiem uzņēmumiem atļaujas tika anulētas. Daži uzņēmumi gan sākuši tiesāšanos par EM lēmumu anulēt atļaujas.
Negatīvu reakciju un strīdus izraisīja arī elektrības rēķinu kāpums, ko radīja OIK sistēmas maiņa, tagad liekot elektrības patērētājiem maksāt “zaļās enerģijas” komponenti par uzstādītajām jaudām.
Šī gada augusta sākumā speciāli izveidota darba grupa nāca klajā ar plānu OIK atcelšanai. Iecerēts atjaunot subsidētās elektroenerģijas nodokli, OIK jaudas maksājumu iekļaut pārvades tarifā un dažādos veidos ierobežot OIK saņēmēju peļņu, tādā veidā.