Bijusi Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga uzskata, Latvijai vairs nav nedz juridiska, nedz morāla pamata nepiešķirt automātiski Latvijā dzimušiem bērniem Latvijas pilsonību.
Intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” Vīķe – Freiberga norādīja, ka vairs nav aktuāli riski, kurus radīja PSRS migrācijas un demogrāfijas politika. “Tā kā mēs esam demokrātiska Eiropas Savienības dalībvalsts, mums vairs nav juridisku un morālu tiesību nepiešķirt automātiski pilsonību Latvijā dzimušiem bērniem,” pauda eksprezidente.
Vīķe – Freiberga pauž pārliecību, ka ieguvēji no šīm izmaiņām būs visa Latvija.
Jau vēstīts, ka jautājumu par automātisku pilsonības piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem aktualizēja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.
Jau vēstīts, ka septembra beigās Saeima noraidīja Valsts prezidenta Raimonds Vējoņa iniciatīvu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem, kā rezultātā tie netika nodoti izskatīšanai Saeimas Juridiskajai komisijai.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei, un valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem.
Likumprojekts paredzēja atzīt pēc 2018.gada 1.jūnija dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likumu “Par to bijušajās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” būtu tiesības uz nepilsoņa statusu, par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nav citas valsts pilsonis. Šobrīd vecāki – nepilsoņi un bezvalstnieki – pēc bērna dzimšanas var izvēlēties, vai bērns būs Latvijas pilsonis vai nepilsonis.
Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. 2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem.
Foto: Saeimas kanceleja