Valdībā akceptētais un uz Saeimu virzītais Trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojekts ir svarīgs Latvijas valsts pastāvēšanai, intervijā Latvijas Radio pauda labas pārvaldības un pretkorupcijas eksperte Inese Voika.
Ministru kabinets otrdien, 7. martā, atbalstīja Trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojektu – tiesisku regulējumu trauksmes celšanas stiprināšanai un veicināšanai sabiedrības interesēs. Šodien Saeima plenārsēdē lems par likumprojekta nodošanu izskatīšanai komisijās.
“Šis ir viens no likumprojektiem, kas no valdības uz Saeimu tiek virzīts izsvērts, pārdomāts un ar pareiziem akcentiem”, uzskata Voika.
Viņa uzsver, ka likumprojekts ir svarīgs Latvijas valsts pastāvēšanai, un cer, ka likumprojekts virzīsies raiti.
“Pašlaik izveidojusies situācija, ka cilvēki neziņo par iespējamajām nelikumībām, jo uzskata, ka nekas pēc tā nemainīsies, vai arī viņiem ir bail par to, kas sekos pēc šādas rīcības. Ja cilvēki jutīsies aizsargāti un ziņos par iespējamām nelikumībām, tad “tā bumba būs varas iestāžu pusē”, kam būs jāreaģē uz šiem signāliem,” pauž Voika.
Viņa uzsver, ka pagaidām koordinatora lomu uzņēmusies Valsts kanceleja, kas skatīsies, vai šī sistēma strādā un vai ir nepieciešama neatkarīga institūcija, kur vērsties trauksmes cēlējiem.
Trauksmes celšana (angļu val. – whistleblowing) ir pamatotas informācijas sniegšana par iespējamu pārkāpumu, kas apdraud vai var apdraudēt sabiedrības intereses un kuru trauksmes cēlējs novēro saistībā ar savu darba pienākumu pildīšanu (piemēram, korupcija, būvniecība, publiskie iepirkumi, vides drošība vai veselības apdraudējums).
Savukārt trauksmes cēlējs likumprojekta izpratnē var būt jebkurš cilvēks, kurš godprātīgi ziņo par iespējamu pārkāpumu. Trauksmes cēlējs pārkāpumu, kas var kaitēt sabiedrības interesēm, novēro pildot darba pienākumus un sniedz par to pamatotu informāciju..
Lai mainītu sabiedrības attieksmi par trauksmes celšanu kā sabiedrībai vērtīgu rīcību, būtiski nodrošināt trauksmes cēlēju aizsardzību. Likumprojektā paredzēts nodrošināt trauksmes cēlēju anonimitāti, aizliegumu radīt nelabvēlīgas sekas trauksmes celšanas dēļ, tiesības trauksmes cēlējam vērsties tiesā.
Foto:webandi/https://pixabay.com/en/users/webandi-1460261/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/