Šis ir ekonomiski labāks gads kā pērn un plānots, ka izaugsme turpināsies arī nākamajā gadā. Banku ekonomisti ir pārliecināti, ka, pateicoties investīciju kāpumam, šī gada iekšzemes kopprodukta izaugsme sasniegs 4,7%.
Kā intervijā LTV “Rīta panorāmai” sacīja “Luminor” bankas ekonomists Pēteris Strautiņš, iemesls šādam kāpumam ir elementārs – pārstāja notiks sliktas lietas.
“Nevar teikt, ka noticis kaut kas labs, bet pārstāja notikt sliktas lietas, rinda ar problēmām beidzās, un ekonomika nonāca pie atbilstoša izaugsmes tempa, prognozēts, ka samēra straujš izaugsmes temps var saglabāties arī nākamgad,” sacīja Strautiņš.
Vērojams, ka iedzīvotāji pie labklājības līmeņa celšanās pierod pamazām. Strautiņš arī sacīja, ka šobrīd cilvēkus drīzāk jāmudina skatīties optimistiskāk, pragmatiskāk, jāizmanto iespējas.
Savukārt uzņēmējiem ekonomists gan iesaka veidot uzkrājumus. „Šogad, visticamāk, valsts budžetā nebūs deficīta, bet, ja šāda izaugsme saglabājas, neliels budžeta pārpalikums būtu saprātīga izvēle,” pauda “Luminor” bankas ekonomists.
Arī Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs aicina būt piesardzīgiem, norādot, ka Latvijai ir divi, divi ar pusi gadi laika, lai sagatavotos iespējamai pasaules finanšu krīzei.
„Sarežģītākais laiks mūs gaida 2020./2021. gadā, kad aiz muguras būs Latvijas simtgades svinības, kas prasīs pietiekami lielus tēriņus, aiz muguras būs 2018./2019. gads, kad gaidāmi lielākie Eiropas struktūrfondu ieplūdes apjomi. Sāksies šo struktūrfondu atplūde. Mūsu rīcībā ir divi, divi ar pusi gadi, kuru laikā būti ļoti piesardzīgi jārīkojas ar valsts budžeta naudu, neuzaudzējot tēriņus,” sacīja Rimšēvičs.
Tāpat Eiropas Savienības ekonomikas komisārs Pjērs Moskovisi aicina dalībvalstīs rīkoties, lai nodrošinātu gan ilglaicīgu ekonomikas izaugsmi, gan to, lai no tās vienlīdz lielā mērā iegūst plaša sabiedrība.
Foto: Pixabay