Taksometru pārvadājumos ir jābūt stingram regulējumam, otrdien, 3. jūlijā, intervijā LNT rīta raidījumam “900 sekundes” atzina ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Viņaprāt, visi patlaban ir “sapinušies meistarībā”. “No vienas puses, mēs sakām, – te ir jābūt brīvam tirgum. Arī administratīvā tiesa attiecībā uz Rīgas lidostu ir lēmusi, ka tirgum ir jābūt pilnīgi brīvam. Bet vienā brīdī, kas notiek? Mēs atstājam klientu pilnīgi bezpalīdzīgu (..) Esmu pārliecināts, ka ir jābūt striktam regulējumam,” norādīja Ašeradens.
Tāpat ministrs atbalstīja ieceri par cenu griestiem, norādot, ka, pēc viņa domām, ikvienā taksometrā būtu nepieciešams uzstādīt ierīci, kas pirms brauciena informē par provizorisko maksu, kuru klients var akceptēt vai ne. “Nevar būt tāda situācija, ka pasažieris ir pilnīgi bezpalīdzīgs viena nekaunīga cilvēka rokās,” sacīja ministrs.
Tikmēr, ņemot vērā, ka jautājums par situāciju ar taksometru pakalpojumiem starptautiskās lidostas “Rīga” teritorijā nav skatāms atrauti no kopējās situācijas visā taksometru nozarē, satiksmes ministrs Uldis Augulis aicinājis Iekšlietu ministriju un Ekonomikas ministriju sniegt konkrētus priekšlikumus kopīgai rīcībai.
Viņaprāt, lai pilnībā īstenotu normatīvu prasības ne tikai lidostā, bet arī pasažieru ostā, autoostā u.c., nepieciešams nodrošināt arī to izpildes efektīvu kontroli, vienlaikus saglabājot vienlīdzīgas konkurences apstākļus brīvajā tirgū un nodrošinot patērētāju tiesības.
Tāpēc otrdien, 3.jūlijā, nosūtītajā vēstulē Augulis aicina Iekšlietu ministriju sniegt priekšlikumus par risinājumiem papildus kontroles pasākumu nodrošināšanai un Ekonomikas ministriju sniegt priekšlikumus pasažieru komercpārvadājumu ar taksometriem un vieglajiem automobiļiem braukšanas maksas (tarifu) noteikšanai, kā arī vienlīdzīgas konkurences apstākļu veicināšanai starp šo pakalpojumu sniedzējiem.
Augulis uzsver, ka Satiksmes ministrija šobrīdizstrādā nepieciešamās izmaiņas Autopārvadājumu likumā, papildinot to ar normu attiecībā uz nosacījumiem taksometru stāvēšanai lidostas „Rīga” teritorijā, kas paredzētu daļu teritorijas publiskai pieejamībai un daļu piekļuvei ar lidostas izsniegtām atļaujām.
Vienlaikus lidosta „Rīga” izvērtē iespēju uzstādīt transportlīdzekļu elektroniskās kontroles sistēmu, lai pārliecinātos, ka taksometri, ar kuriem sniedz pakalpojumu lidostas teritorijā, ir saņēmuši Rīgas plānošanas reģiona izsniegtu speciālo atļauju (licenci) atbilstoši normatīvu prasībām.
Situācijas pozitīvai risināšanai būtu aktīvāk jāiesaistās arī dažādām iestādēm, organizācijām un uzņēmumiem, piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centram, Rīgas Tūrisma Attīstības birojam, gaisa pārvadātājiem u.c., sabiedrības, tai skaitā ārvalstu tūristu un viesu, informēšanā par pasažieru tiesībām uz informācijas saņemšanu pirms taksometru pakalpojumu izmantošanas, par vidējiem taksometru pakalpojumu sniegšanas tarifiem populāros maršrutos u.c.
Atgādinām, ka esošā situācija taksometru pārvadājumos lidosta „Rīga” teritorijā saasinājās ar brīdi, kad ar Administratīvās apgabaltiesas 2016.gada 30.maija spriedumu tika apmierināts pieteikums par pienākuma uzlikšanu lidosta „Rīga” nodrošināt publisku piekļuvi taksometru stāvvietai lidostā, atceļot 301.ceļa zīmi „Iebraukt aizliegts” un 842.papildzīmi „Izņemot ar atļaujām”, kā arī uzliekot pienākumu lidosta „Rīga” viena mēneša laikā demontēt automātisko barjeru, kas atrodas lidosta „Rīga” teritorijā. Tiesa atzina, ka lidostai nav tiesības izvirzīt tādas prasības, kas ierobežo brīvu piekļuvi taksometru stāvvietai jebkuram normatīvajiem aktiem atbilstošam taksometram.
Rezultātā tiek saņemtas pretenzijas par taksometru pakalpojumiem, kuru galvenie iemesli ir maksa par pakalpojumu, atteikumi vest salīdzinoši īsus maršrutus (Mārupe, TC “Spice” u.c.), nepietiekams taksometru skaits agri no rītiem un vēlu vakaros u.c.
Foto: Pixabay