Dzīvo no algas līdz algai? Eksperte iesaka, kā ietaupīt

Dažādu iemeslu dēļ iedzīvotāji nereti savu ikmēneša budžetu ir spiesti plānot vai citos gadījumos veido tā, ka nākas dzīvot no vienas algas dienas līdz nākamajai. Tas, neatkarīgi no ienākumu apjoma, nereti liek aizdomāties, kā veiksmīgāk aprēķināt savu budžetu un kontrolēt izdevumus. Luminor finanšu eksperte Jekaterina Ziniča sniedz padomus, kā labāk ietaupīt savas finanses.

Izvērtē nelielos, bet regulāros tēriņus

Tēriņus bieži ir iespējams ierobežot, ja regulāri tiek izvērtēti ikdienas ieradumi. Tieši nelieli un pirmajā mirklī šķietami nebūtiski izdevumi nereti visvairāk iztukšo mēneša budžetu, jo saskaitot visus mazos tēriņus kopā, izrādās tie veido lielu daļu no ikmēneša izdevumiem.

Piemēram, ja cilvēkam ir ieradums katru darba dienu iegādāties kafiju, kas maksā 2,50 eiro, tad jāņem vērā, ka gada laikā izmaksas par nopirkto ikdienas dzērienu būs ap 675 eiro. Līdzīgi var ietaupīt smēkētāji, turklāt atteikšanās no kaitīgajiem ieradumiem ne tikai uzlabos veselības stāvokli, bet arī palīdzēs gada griezumā ietaupīt ievērojamus finanšu līdzekļus, ko var novirzīt uzkrājumam vai kādam lielākam pirkumam, ceļojumam vai.

Nosaki konkrētus mērķus

Kā norāda eksperts, veiksmīgu finanšu ietaupījumu primārais solis ar konkrētu mērķu noteikšana. Vienkāršākais un ērtākais veids, kā ietaupīt naudu ir katra mēneša sākumā vai algas saņemšanas dienā veikt konkrētas naudas summas pārskaitījumu uz kādam noteiktam mērķim paredzētu atsevišķu kontu, piemēram, lielākam pirkumam, ceļojumam vai kam citam, par ko jau sen ir sapņots. Kad šis mērķis tiks sasniegts, būs apgūtas uzkrājuma veidošanas iemaņas un turpmāk šāda darbība, visticamāk, jau kļūs par ieradumu, uzstādot jaunus mērķus, lai ar ietaupīto līdzekļu palīdzību piepildītu savu nākamo sapni.

Katram pašam ir iespēja izvērtēt, kuri izdevumi ir obligāti katru mēnesi, bet no kuriem ir iespējams atteikties, tādejādi ietaupot. Katrs pats arī var aprēķināt summu, kuru iespējams atvēlēt uzkrājumam, bet, ja jau iepriekš ir zināms, kādam mērķim iekrātā nauda tiks atvēlēta, ir vieglāk to novirzīt “krājkasītē” jeb krājkontā kontā. Turklāt pēdējā laikā krājkonts ne tikai kalpo kā atsevišķs konts uzkrājumiem, bet tajā var arī saņemt procentus.

Izmanto mūsdienu tehnoloģiskās iespējas

Ikdienas tēriņu pierakstīšana un analīze daudziem var šķist vērtīgs, bet vienlaikus arī laikietilpīgs un sarežģīts process. Var izmantot gan pierakstus, gan Exceli, bet var arī izmantot mūsdienās radītās digitālās lietotnes, kas atvieglo ikmēneša budžeta plānošanu un var palīdzēt ērti sekot līdz saviem tēriņiem. Eksperte iesaka izmantot arī dažādas pieejamās digitālās lietotnes ikdienas tēriņu kontrolēšanai un naudas ietaupīšanai, piemēram:

  • Bilance – Igaunijā radīta lietotne, ar kuras palīdzību var veiksmīgi kontrolēt ikmēneša izdevumus.
  • Money Lover – mobilā lietotne, kas palīdz sadalīt izdevumus dažādās grupās, un kuru izmantojot, iespējams iegūt labāku un uzskatāmāku savu izdevumu pārskatu.
  • Wallet by budgetbakers – daudzu Eiropas iedzīvotāju iecienīta lietotne, kas ļauj kontrolēt savu budžetu. Lietotnei pieejama gan bezmaksas, gan maksas versija.