Deputāti kompensācijās šogad var saņemt vairāk

Solidarizējoties ar tiem iedzīvotājiem, kuru algas šogad un pāris turpmākajos gados netiks palielinātas prasītajā apmērā, Saeimas deputāti uz laiku iesaldēja savas algas. Tomēr tas neattiecas uz kompensācijām, ko tautas kalpiem maksā par transportu un mitekļa īri. Tās šogad ir paaugstinātas, un nu jau maksimālais kompensāciju apmērs vienam deputātam šai vajadzībai pārsniedz 1000 eiro mēnesī, vēsta NRA.lv.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli Saeimas deputāti līdzās atalgojumam var saņemt arī kompensāciju par transportu un mājokļa izdevumiem, ja viņiem, realizējot savas pilnvaras, ir radušies šādi izdevumi. Tā kā Saeimas deputātu algas šogad ir iesaldētas 2019. gada līmenī, Saeimas prezidijs bija lūdzis Saeimas Juridisko biroju sniegt skaidrojumu par Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma normu interpretāciju attiecībā uz kompensācijām deputātiem par transporta un dzīvojamās telpas īres izdevumiem 2020. gadā. Saeimas Juridiskais birojs ir sniedzis skaidrojumu, ka, nosakot likuma 31.1 pantā minētās kompensācijas maksimālo apmēru 2020. gadā, jāņem vērā Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajā statistikas paziņojumā publicētais valstī strādājošo 2018. gada mēneša vidējās darba samaksas apmērs, Neatkarīgajai skaidroja Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienests. Līdz ar to, atkarībā no dzīvesvietas vai, pareizāk sakot, attāluma no Rīgas, deputāti šogad var saņemt kompensāciju no aptuveni 151 eiro (Rīgā un Pierīgā dzīvojošie) līdz 1004 eiro mēnesī (ja to dzīvesvieta atrodas vairāk nekā 280 kilometru attālumā no Rīgas). Transporta izdevumi netiek kompensēti deputātam, kuram kā Saeimas amatpersonai dienesta vajadzībām lietošanā piešķirta automašīna.

Pērn deputāti varēja saņemt kompensāciju no aptuveni 139 eiro (Rīgā un Pierīgā dzīvojošie) līdz 926 eiro mēnesī (ja to dzīvesvieta atrodas vairāk nekā 280 kilometru attālumā no Rīgas). Par 2019. gada decembri šādas kompensācijas pienācās 67 no 100 Saeimas deputātiem. Šo iespēju neizmantoja deviņi deputāti – Uldis Augulis (ZZS), Jānis Iesalnieks (VL!-TB/LNNK), Rihards Kozlovskis (JV), Ieva Krapāne (KPV LV), Armands Krauze (ZZS), Juris Rancāns (JKP), Edvīns Šnore (VL!-TB/LNNK), Viktors Valainis (ZZS) un Atis Zakatistovs (KPV LV). Savukārt pilnā apmērā (līdz pēdējam centam) kompensācijas izņēma 11 deputātu – Aldis Blumbergs, Jānis Dūklavs (ZZS), Andris Kazinovskis (JKP), Aleksandrs Kiršteins (VL!-TB/LNNK), Andrejs Klementjevs (S), Ivans Klementjevs (S), Regīna Ločmele-Luņova (S), Vladimirs Nikonovs (S), Artūrs Rubiks (S), Mārtiņš Šteins (AP!) un Jānis Vucāns (ZZS).

Uz lielākām kompensācijām var pretendēt tie deputāti, kuru dzīvesvieta ir reģistrēta tālu no Rīgas. Tiesa, Saeimas kārtības rullis neparedz atsevišķu kompensāciju par transportu un atsevišķu – par dzīvesvietas īri. Līdz ar to katrs deputāts var izvēlēties, cik no kompensācijā atvēlētās summas tērēt transportam, cik mājokļa īrei. Piemēram, Saeimas deputāts Jānis Dūklavs (ZZS) visu viņam pērn pienākošos kompensāciju mēnesī – 732 eiro – decembrī izmantoja transporta kompensācijai. Savukārt daļa deputātu lielāko daļu no kompensācijām tērēja mājoklim. Piemēram, deputāte Dace Bluķe (AP!) mājokļa kompensācijā par decembri saņēma 638 eiro, Gundars Daudze (ZZS), Ritvars Jansons (VL!-TB/LNNK), Edgars Kucins (S) – katrs pa 600 eiro. Kompensācijas par transportu un dzīvesvietas īri ar nodokļiem neapliek.

Kopumā pērnā gada decembrī Saeimas deputātiem kompensācijās par transportu un dzīvojamo telpu īri bija atvēlēti 33,4 tūkstoši eiro. Pagājušā gada decembrī Saeimas deputātiem kompensācijās kopumā tika izmaksāts aptuveni 22,1 tūkstotis eiro, 2018. gada decembrī – 18,6 tūkstoši eiro.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka Saeimas deputāti šogad palikuši bez kārtējā algas pielikuma. Saeima 2019. gada 14. novembrī pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas paredz deputātu algas 2020. gadā iesaldēt 2019. gada līmenī. Tas nozīmē, ka ierindas Saeimas deputāts šogad tāpat kā pērn par darbu saņems 2963 eiro mēnesī. Tā kā likuma grozījumi paredz, ka Saeimas deputātu atalgojums nemainīsies līdz 13. Saeimas pilnvaru beigām, arī nākamgad tautas kalpi uz algas pielikumu var necerēt, ja vien, protams, paši atkal negrozīs likumu.

Ilze Šteinfelde

Foto: Saeimas kanceleja