Laikapstākļu ziņā, 2017. gads Latvijā ir bijis īpaši neparedzams – gada pirmo deviņu mēnešu laikā gan galvaspilsētu, gan reģionus ir pārsteigušas nopietnas dabas stihijas, kas nodarījušas bojājumus simtiem īpašumu.
Gjensidige Latvija pieejamie dati liecina, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu dabas stihiju radīto postījumu rezultātā pieteikto negadījumu atlīdzību skaits ir pieaudzis tikai nedaudz, taču to radītie zaudējumi ir divreiz lielāki nekā pērn.
Nemainīgi lielākais dabas stihiju radīto negadījumu pieteikumu skaits gan pagājušajā gadā, gan šogad bijis tieši vasaras periodā. Ja iepriekšējā gadā visvairāk atlīdzību tika pieteikts vasaras sākuma – jūnijā, tad šogad lielākais pieteikumu skaits bija vasaras nogalē – augustā. Lielākoties zaudējumi īpašumiem tika radīti stipro lietusgāžu un spēcīgā vēja dēļ. Augusts un septembris Latviju pārsteidza ar stiprāko lietu gadā, kā rezultātā tika saņemts rekordliels atlīdzību pieteikumu skaits – kopā 72, vairāk nekā četras reizes pārsniedzot 2016.gada pieteikumu skaitu šajā pašā laika periodā (16 pieteikumi pērn).
“Lai arī atlīdzību pieteikumu skaita pieaugums nav dramatisks, var spriest, ka dabas stihiju dēļ radītie zaudējumi īpašumiem šogad bijuši ievērojami lielāki nekā iepriekšējos gadus. Salīdzinot negadījumu pieteikumu kompensācijās izmaksātās summas, kopējais atlīdzību apjoms ir dubultojies – 2016.gadā tie bija 97 000 EUR, bet šogad summa sastādīja 183 000 EUR,” informē Gjensidige Latvija atlīdzību nodaļas vadītājs Aleksejs Kozirs, “Pieaugums ir ievērojams un tas vēlreiz atgādina, ka ne visu ir iespējams paredzēt, īpaši, ja runa ir par dabas stihijām.”
Tuvojoties ziemas sezonai, dzīvokļu un namu īpašniekiem, kā arī apsaimniekotājiem laikus jāpadomā par iespējamiem īpašuma drošības riskiem, jānovērtē situācija un jāveic nepieciešamās preventīvās darbības, lai iespēju robežās izvairītos no dabas stihiju radītajiem bojājumiem.
Balstoties uz iepriekšējo gadu pieredzi, Gjensidige Latvija iesaka laikus pievērst uzmanību iespējamiem vēja, krusas un sniega radītiem īpašuma bojājumiem. Ik gadu paaugstinātu bīstamību rada bieza sniega un ledus kārta uz ēku jumtiem, kas ne tikai apdraud ēkas tehnisko stāvokli un tās iemītniekus, bet arī garāmgājējus un automašīnas. Tāpat, veicot sava īpašuma apsekošanu, jāņem vērā, ka ne visus tehniskos darbus ir droši veikt pašam, tādēļ svarīgi ir sarežģītākus ikdienas pienākumus kā, piemēram, jumta stāvokļa apsekošanu, labošanu un tīrīšanu uzticēt profesionāļiem. Plānota un apdomīga rīcība tuvojošās ziemas sezonas laikā ļaus izvairīties no laikapstākļu radītajiem īpašumu bojājumiem.