Vietnē “Mana balss” uzsākta parakstu vākšana iniciatīvai par ārkārtas stāvokļa izsludināšanu Latvijā koronavīrusa dēļ. Vien dažu minūšu laikā par iniciātīvu nobalsojuši jau vairāk nekā 40 cilvēki.
Inicatīva paredz palēnināt vai pilnībā izskaust vīrusa COVID-19 izplatību Latvijā. “Tam noteikums ir izsludināt valstī ārkārtas situāciju un veikt karantīnas pasākumus, tai skaitā noteikt moratoriju ceļošanai uz vīrusa skartajām teritorijām, noteikt moratoriju masu pasākumu organizēšanai, pārcelt mācības attālinātā režīmā, kā arī veikt citus visaptverošus prevencijas pasākumus,” pauž iniciatīvas autori.
Tiek norādīts, ka pagaidām Latvijā vīrusa izplatība tiek veiksmīgi kontrolēta un mūsu inficēto skaits ir salīdzinoši neliels, tomēr šī situācija var strauji mainīties, ja mēs netiks pieņemti apsteidzoši mēri. Diemžēl atbildīgo amatpersonu aicinājumi nebraukt uz vīrusa skartajām teritorijām nedarbojas pietiekami efektīvi un cilvēki, kas ir jau laikus ieguldījuši resursus ceļojumā, tos nevēlas atcelt. Tikpat maz darbojas aicinājumi neapmeklēt masu pasākumus.
“Apsveicami ir Izglītības un zinātnes ministrijas plāni pārcelt mācības attālinātā režīmā, tomēr pagaidām tas vēl nav noticis. Vienlaikus jāatgādina, ka mūsu veselības sistēmā ir gadiem trūcis vai bezatbildīgi tērēts finansējums, kas mūsu veselības sistēmu ir padarījis par vienu no vājākajām Eiropas savienībā un lai arī atbildīgie dienesti cenšas mūs pārliecināt, ka valstiski esam gatavi pārciest situāciju ar COVID -19, tomēr apzināmies, ka tā nav un nevar būt pietiekami gatava, lai spētu pārciest liela apjoma krīzi. (Itālijas piemērs) Tāpat mēs neesam droši, vai esam spējīgi pietiekamā apjomā nodrošināt iedzīvotājus ar higiēnas precēm, vīrusa testiem, kā arī veikt dezinfekcijas pasākumus veikalos, lidostās, autoostās, citus prevencijas pasākumus,” pausts iniciatīvā.
Tiek norādīts, ka mūsu iedzīvotāju vidū ir liels skaits senioru, onkoloģisko pacientu (ap 80 000), sirds un diabēta un citu hronisku saslimšanu slimnieku, kam ir risks pārciest COVID19 smagā formā vai arī nomirt dēļ slimības izraisītām komplikācijām.
Iniciatīvas autori un atbalstītāji ir pazīstami ārsti – Inese Valdheima, “O fonds” valdes priekšsēdētāja: Vilnis Sosārs, RAKUS Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes vadītājs; Signe Subatniece, RSU Onkoloģijas institūta Pārmantotā vēža pētniecības nodaļas pētniece, Stradiņa KUS Pārmantotā vēža konsultatīvā kabineta veselības veicināšanas koordinatore; Viktorija Lismane, “O fonds” padomes locekle; Voldemārs Lejiņš, ārsts.