Covid-19 izplatības ierobežošanā pamazām iesaistās arī armija

Koronavīrusa krīzes vadīšanā līdz bruņotiem karavīriem pilsētu ielās vēl nav nonācis, taču atbalsta sniegšanā civilajām institūcijām iesaistās arī Nacionālie bruņotie spēki. Vairāki simti karavīru un zemessargu devušies talkā Latvijas robežu sargāšanā. Tāpat gatavībā ir mobilo telšu saimniecība, lai nepieciešamības gadījumā ar tām nodrošinātu mediķus un pacientus, vēsta NRA.lv.

No pirmdienas Zemessardzes 3. Latgales brigāde sniedz atbalstu Latvijas un Krievijas valsts robežas uzraudzībā – piecās Viļakas un piecās Ludzas Robežapsardzības nodaļās. Savukārt no šodienas Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde palīdz robežsardzei uz Latvijas un Igaunijas robežas četros posteņos un divos uz Latvijas un Lietuvas robežas.

Pieaug pārkāpumu risks

Viens no uzdevumiem uz robežas ir izsniegt un saņemt no Latvijā ieceļojošām vai tranzītā ceļojošām personām apliecinājumus par Covid-19 ierobežošanas pasākumu ievērošanu, uzturoties Latvijā. Pastiprināti kontrolēta un uzraudzīta tiek arī zaļā robeža. Atbalsta pieprasījuma iemeslus skaidro Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts: «Robežsardze šajā laikā strādā pastiprinātā režīmā, veicot imigrācijas kontroli uz ceļiem, jo Latvijas kaimiņvalstis ir atjaunojušas robežkontroli un izveidojušas robežas šķērsošanas vietas. Iesaistīta liela daļa robežsardzes resursu. Šobrīd ir aizliegts arī šķērsot ārējo robežu Latvijas piederīgajiem un Krievijas pilsoņiem ieceļot Latvijā, izņemot kravas pārvadājumus. Līdz ar to ir palielinājies risks, ka var tikt šķērsota zaļā robeža. Tāpēc, lai stiprinātu tieši zaļās robežas apsardzību, vērsāmies pēc atbalsta pie bruņotajiem spēkiem.»
Nav gan tā, ka armija tagad paralēli valsts aizsardzības pienākumam patstāvīgi pildīs arī robežsardzes funkcijas. Iesaistītos karavīrus koordinē robežsardze. Patruļas, veicot zaļās robežas uzraudzību, tiek apvienotas. Nepieciešamības gadījumā abi dienesti kopīgi izvietos slēpņus.

Jāsadarbojas pret noziedzību

Visu valsts drošības institūciju sadarbība ir nepieciešama arī tādēļ, ka ārkārtas situācijas apstākļos Eiropā aktivizējas noziedzīgās struktūras. Pašlaik noziedzības līmenis valstī ir nokrities. Tā vēsta policija. Bet, ārkārtas situācijai ieilgstot, sagaidāma noziedzības aktivizēšanās. Tas var destabilizēt situāciju valstī. Kā labāk sadarboties, robežsardze, armija un policija trenējās jau pagājušajā gadā. Tagad mācībās apgūtais tiek likts lietā praksē.

Pastiprināti kontroles pasākumi neizbēgami ir saistīti ar pastiprinātu inficēšanās risku. Robežsardzes priekšnieks gan uzsver, ka pašlaik Latvijas operatīvo dienestu darbinieki faktiski neslimo vai slimo ļoti maz. Ja saslimšana iekšlietu dienestos pieņemtos spēkā, tad bruņotie spēki būtu tas kompensējošais mehānisms, ar ko aizstāt vīrusa skartos. Vienlaikus nav pieļaujama tāda situācija, ka armija civilas krīzes dēļ pārstātu pildīt savus tiešos militāros pienākumus.

Visi kaujas un palīdzības gatavībā

Pagaidām armijā konstatēti tikai pāris saslimšanas gadījumi. Un vēl divi saslimušie ir NATO vieskaravīru vidū. Lai vīruss neizplatītos, ir ierobežots apmācību process, taču poligonos darbs pie armijas spēju uzturēšanas turpinās. Haubices šauj. Karavīri strādā. Un nepieciešamības gadījumā viņi tiks iesaistīti koronavīrusa krīzes risināšanā. Kā vēsta Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš, visas bruņoto spēku vienības ir gatavas plaša spektra atbalstam citām institūcijām cīņā ar Covid-19: «Nacionālie bruņotie spēki ir izstrādājuši rīcības plānus, apzinājuši personāla un materiāltehniskos resursus, lai krīzes un pandēmijas saasināšanās gadījumā iesaistītos ārkārtējās situācijas risināšanā.»

Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde jau saņēmusi uzdevumu būt gatavībā sniegt atbalstu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un nodrošināt teltis, kas aprīkotas ar apgaismojumu, apsildi un autonomo elektroapgādi. Telšu izvēršanu piecu stundu laikā pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pieprasījuma veiks Zemessardzes 54. inženiertehniskais bataljons un 22. kājnieku bataljons. Tas būs nepieciešams brīdī, kad strauji augs smagi saslimušo iedzīvotāju skaits un slimnīcās pietrūks gultasvietu. Telšu un aprīkojuma izvēršanas apmācība ir notikusi visos Zemessardzes bataljonos, nostiprinot pārliecību, ka Zemessardze ir gatava sniegt atbalstu valsts un pašvaldību iestādēm Covid-19 izplatības ierobežošanā.

Imants Vīksne

Foto: F64