Pirms gada reorganizācija skāra Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA), ko likvidēja, bet programmas, studentus un personālu pārņēma Latvijas Universitāte. Nozares ministrija solījās tuvākajā laikā neko šajā virzienā nesākt. Nu publiski izskanējusi ziņa, ka valsts augstskolas pašas rosinājušas apvienošanos un patlaban notiek sarunas starp četrām no tām. Nozarē strādājošie gan rausta plecus un sakās dzirdējuši vien baumas, raksta NRA.lv.
Latvijas Universitāte (LU), kuras rektors Indriķis Muižnieks nav slēpis domas par to, ka valsts augstskolu ir par daudz un tās jāoptimizē, ziņu par kaut kādām reorganizācijas sarunām nekomentē, vien īsi atbild, ka «oficiāli LU nav tajās iesaistīta». Tikpat lakoniska ir Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) – par to neko nezinot, un arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) nesaka ne jā, ne – nē. Tās attīstības prorektors Artūrs Zeps vien apliecina, ka diskusijas par augstskolu sadarbību notiek regulāri un daudzas augstākās izglītības iestādes, arī RTU, jau sadarbojas. Piemēram, ar RSU ir kopējas starpdisciplināras studiju programmas, kā arī RTU un RSU zinātnieki strādā pie kopējiem zinātniskajiem pētījumiem. Viņš gan atzīst, ka viena no Latvijas augstākās izglītības būtiskākajām problēmām ir sadrumstalotība.
Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra apgalvo, ka nav neko dzirdējis par kādas augstskolas vēlmi reorganizēties.
Pati pēdējā ziņa, gan tikai baumu līmenī, izskanējusi pirms gada – par Ventspils Augstskolu (VA). It kā tās vadība runājusi ar LU par iespēju pārveidot VA par struktūrvienību. Taču tad vēl VA rektore bija Gita Rēvalde. Kopš pie augstskolas stūres no šā gada sākuma ir Kārlis Krēsliņš, nekas tāds neesot dzirdēts. Arī šā gada studentu uzņemšanas rezultāti ir labi. Katrā ziņā viņš neredzot īpašu loģiku reorganizācijai.
«Tās bija G. Rēvaldes subjektīvas bažas, kurām nebija pamata,» uzsver K. Krēsliņš, kurš «viņas laikā» bija mācību prorektors. Šobrīd šis jautājums nav aktuāls, un augstskola negatavojas zaudēt savu patstāvību, jo ir atradusi savu nišu. VA esot par sadarbību (tai ir sadarbības līgumi ar RSU un RTU par kopēju doktorantūru), bet ne apvienošanos. Septembrī VA vadība gatavojoties tikties ar LU rektoru Indriķi Muižnieku, iespējams, ka tad varētu tikt runāts par sadarbību. K. Krēsliņš saskata ciešākas saiknes izveidošanu arī ar tuvāko kaimiņu – Liepājas Universitāti. Kopumā viņš gan neiebilstot pret augstskolu tīkla optimizāciju, ko arī uzskatāmi rādot Igaunijas piemērs, kur to ir trīs reizes mazāk. Viņš gan akcentu liktu uz privāto mācību iestāžu konsolidāciju, bet ne uz reģionālajām augstskolām. Iespējams pat, ka lielās universitātes, kas jau apvienojušās asociācijā, varētu arī apvienoties.
Vētra vispār ir skeptisks par filiāļu izveidi. Lūk, LU pārņēmusi no RPIVA filiāles, un diez kā ar tām vis nevedoties. No astoņām filiālēm šobrīd vien pāris ir kaut cik aizpildītas, bet pārējās lāgā studentu nav. LU savulaik atteicās pati no savām, un tas arī ir saprotams – LU nav intereses par laukiem. Un to jau rādot arī līdzšinējā pieredze – maz ir to, kas vēlas pēc augstskolas beigšanas braukt uz reģioniem un tur strādāt.
RTU arī ir struktūrvienības, taču tā nekad neesot slēpusi, ka tie patiesībā ir tādi kā rekrutēšanas punkti. Jo skaidrs, ka ekonomikas zinības vēl ir iespējams izklāstīt ārpus Rīgas, bet ne inženierzinātnes – tām nepieciešamas laboratorijas. Patiesībā J. Vētra novērojis, ka vēlme pēc reorganizācijas augstskolām ir mirkļa uzplūdi. Un arī – vairāk ir runa par reģionālajām, bet ne Rīgas. Jo kuras no tām būtu ar mieru zaudēt savu statusu? Arī ne trīs mākslas jomas akadēmijas. Banku augstskola, kuras rektoram nākamgad beigsies otrais ievēlēšanas termiņš? Tas taču nozīmē šīs mācību iestādes pašlikvidāciju. Ir savulaik runāts par Jūras akadēmijas un RTU apvienošanos, taču nu tai ir jauns rektors un diez vai jēga ko tādu darīt. Patiesībā vienīgais reālais scenārijs varētu būt koledžu pievienošana augstskolām. To izdarījusi jau Daugavpils Universitāte ar Daugavpils Medicīnas koledžu. Tiek runāts arī par RTU un Olaines Mehānikas un tehnoloģiju koledžu, kā arī Rīgas 1. Medicīnas koledžu un LU vai RSU.
Aisma Orupe
Foto: Shutterstock