Septiņu gadu laikā veselības aprūpes finansējums ir jāpalielina līdz 14% no valsts budžeta, otrdien LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja veselības ministre Anda Čakša.
Finansējums veselības aprūpei OECD valstīs svārstās robežās no 5,1 – 16,4 % no IKP. Latvijā tas ir 2,9 % no IKP. Proti, Latvijā finansējums veselības aprūpei ir būtiski mazāks pat par pašu mazāko, kāds ir jebkādā no OECD valstīm. Latvijā tas ir vairāk nekā uz pusi mazāks par finansējumu veselības aprūpei mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, kur tas sasniedz 6 % no IKP.
Intervijā Čakša skaidroja, ka pašlaik veselībai tiek novirzīts finansējums zem 10% no valsts budžeta. Ministre uzskata, ka minimums, kas nepieciešams nozarei ir 12%, bet viņas mērķis – 14% no valsts budžeta septiņu gadu laikā.
Čakša apliecināja, ka arī politiķi esot vienprātis, ka naudas trūkst un ir jāatrod risinājums, kā palielināt veselības aprūpes finansējumu.
Jau iepriekš ministre paudusi, ka jābūt plānam, kā tuvākajā laika posmā katru gadu, palielinot finansējumu vismaz par 70-90 miljoniem, sasniegt līmeni, kas kaut nedaudz pietuvinātu nepieciešamajam līmenim.
“Ņemot vērā, cik milzīgs ir naudas deficīts veselības nozarē, nav iespējams izslēgt, ka tuvākajā nākotnē iedzīvotāju iemaksas budžetā, kas domātas veselības aprūpei, nāksies palielināt tā vai citādi, taču ir skaidrs, ka šāda būtiska nodokļu sloga paaugstināšana, bez skaidrības par plašāku redzējumu saistībā ar nodokļu sistēmas progresivitāti kopumā nav iespējama šajā gadā,” pauda Čakša.
Foto: Veselības ministrija