Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) palielināšana medikamentiem, nav labākais risinājums, lai rastu papildus naudu veselības nozarei, uzskata veselības ministre Anda Čakša.
Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” Čakša norādīja, ka papildus līdzekļus veselības nozarei labprātāk ņemtu no jaunajām politikas iniciatīvām atvēlamā finansējuma, nevis no pievienotās vērtības nodokļa medikamentiem palielināšanas.
Čakša skaidro, ka priekšlikums par PVN palielināšanu medikamentiem saņemts tikai ceturtdien, tāpēc ministre nevar runāt par konkrētiem aprēķiniem un prognozēm. Priekšlikums vēl esot pamatīgi analizējams.
“Šis jautājums nav skatāms tikai no vienas puses. Man ir svarīgi, kāda būs medikamentu gala cena, lai medicīna iedzīvotājiem nekļūtu mazāk pieejama, ” paziņoja ministre, piebilstot, ka Veselības ministrijai (VM) aktuāli esot pretēji centieni – kā samazināt zāļu cenas, jo dažādās zāļu kategorijās esam dārgākā valsts Baltijā.
Čakša norādīja, ka, ja valdība pieņems lēmumu tikai par zāļu PVN palielināšanu, tad, protams, cenas pieaugs, tāpēc esot jāskatās, vai iespējams veikt arī citas darbības, kas savukārt pieaugumu ierobežotu.
Pēc Čakšas vārdiem, šī ideja vispār tiekot skatīta, jo veselības aprūpei ir nepieciešami ievērojami papildus līdzekļi, un ir neatbildēts jautājums, kur atrast nepieciešamo finansējumu. Taujāta, kāds būtu pašas ministres piedāvājums, kur ņemt naudu, Čakša izteicās, ka PVN maiņa medikamentiem neesot veiksmīgākā ideja un ir jāmeklē arī citi veidi, piemēram, no līdzekļiem jaunajām politikas iniciatīvām.
Kā zināms, ka valdība pērn atbalstīja Veselības ministrijas (VM) virzīto veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas paredz finansējumu medicīnai nodrošināt ar valsts obligāto universālo apdrošināšanu no valsts budžeta līdzekļiem.
Veselības aprūpes finansēšanas modelis neparedzēs tā atdošanu privātajiem apdrošinātājiem, bet gan papildu līdzekļu ieguldīšanu veselības aprūpes sistēmā. Tāpat valdība vienojās, ka, sagatavojot valsts budžetu 2018.gadam, veselības aprūpe tiks noteikta kā prioritāte.
Šis modelis balstās uz pašreizējā vienlīdzības principa saglabāšanu visiem valsts iedzīvotājiem. Neatkarīgi no to ienākuma līmeņa, veselības stāvokļa vai vecuma tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav tieši sasaistīti ar katra indivīda veiktā maksājuma apmēru.
Tāpat ar šo modeli tiek nodrošināta iedzīvotāju finansiālā aizsardzība, saglabājot vienoto pakalpojumu apmaksas daļu un pasūtītāju – valsts iestādi, ar kuras starpniecību plānots turpināt organizēt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu iegādi, būtiski nepalielinot administratīvās izmaksas.
Foto: Veselības ministrija