Veselības aprūpē jāpanāk vienlīdzība, kas nozīmē piedāvāt visiem pacientiem, neatkarīgi no viņu ieņēmumiem, iespēju saņemt veselības pakalpojumu, uzskata veselības ministre Anda Čakša.
Intervijā Latvijas Radio Čakša norādīja, ka veselības aprūpē jānodrošina vienlīdzība, panākot, ka ikvienam, neatkarīgi no ieņēmumiem, ir iespēja saņemt veselības pakalpojumus. Tāpat esot jāparūpējas par to fizisku pieejamību, proti, lai pacients var saņemt veselības aprūpes pakalpojumu pusstundas, stundas brauciena attālumā no dzīves vietas. Tāpat ir jānodrošina kvalitatīvs pakalpojums, skaidri nosakot, ko valsts sagaida un par ko maksā.
Pēc ministres domām, labākais veids, kā to nodrošināt, ir ieviest valsts veselības apdrošināšanu, novirzot tai daļu no kāda esošā nodokļa, nevies ieviešot jaunus maksājumus. Viņa sacīja, ka iepriekš nosauktais sociālais nodoklis, no kura varētu novirzīt 1% un iegūt nozarei 70 miljonus eiro, ir tikai piemērs.
Otrs variants ir pacientu iemaksas, taču tā būtu liela summa – no 25 līdz 70 eiro, un tas savukārt mainīs vienlīdzības principu, jo tas padarīs grūtāku dzīvi pacientiem ar mazākiem ienākumiem, skaidroja Čakša.
Čakša prognozēja, ka šī vasara paies diskusijās par to, kuru no apdrošināšanas modeļiem varēs ieviest. Jau šobrīd tiek strādāts, lai piedāvājumus maksimāli detalizēti parādītu gan ar skaitļiem, gan pakalpojumu grozu utt. Par iespējām par papildu finansējumu ministre runājusi gan finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu, gan premjeru Māri Kučinski un Latvijas Bankas pārstāvjiem.
Jau ziņots, ka Veselības ministrijas darba grupa iepriekš solīja līdz 1.jūlijam izstrādāt ziņojumu iesniegšanai valdībā, kurā būtu piedāvāti vairāki iespējamie veselības apdrošināšanas modeļi.
Foto:Valsts kanceleja/https://www.flickr.com/photos/valstskanceleja/27487977173//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/