Publiskajos iepirkumos Latvijas būvniecībā ir jāatsakās no zemākas cenas principa, kas sekmē uzņēmēju gatavību pāriet uz ēnu ekonomiku, uzskata Latvijas būvnieku asociācijas vadītājs Normunds Grīnbergs.
Trešdien intervijā Latvijas Radio Grīnbergs skaidroja, ka tieši zemākas cenas princips, kas valda publiskajos iepirkumos, sekmē uzņēmēju gatavību pāriet uz ēnu ekonomiku. Proti, tā kā publisko iepirkumu konkursos parasti uzvar uzņēmēji, kas par savu darbu piedāvā zemāko cenu, tad, lai gūtu ienākumus, viņi meklē visdažādākās iespējas, kur ietaupīt – tostarp, nemaksājot nodokļus.
Latvijas būvnieku asociācijas vadītājs uzskata, ka zemākas cenas princips ir jāaizstāj ar saimnieciskā izdevīguma principu, kurā būtu apstākļi, kas sekmētu nodokļu maksāšanas kultūru un nodokļu maksāšanas disciplīnu.
Būvniecība Latvijā ir viena no nozarēm ar visaugstāko ēnu ekonomikas īpatsvaru. Jaunākie dati parāda, ka tās īpatsvars sasniedz 40%. Tas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā Lietuvā un Igaunijā. Grīnbergs intervija uzsvēra, ka nozare saprot, ka tas nav normāli un ir jāmaina šī situācija.
“Nozare ir vienojusies, parakstot memorandu, kas paredz ēnu ekonomikas ierobežošanu un samazināšanu. Vienoti jārīkojas gan nozares, gan valsts pārstāvjiem, jo tikai tad būs rezultāts,” sacīja Grīnbergs.
Otrdien, 31. maijā, Būvniecības nedēļas ietvaros tika parakstīts Latvijas valdības un būvniecības nozares sadarbības memorands par ēnu ekonomikas mazināšanu nozarē. Vienlaikus ar sadarbības memoranda parakstīšanu tika apstiprināts arī rīcības plāns 2016.-2018. gadam par prioritāri veicamajiem uzdevumiem.
Sadarbības memorandu ar būvniecības nozari parakstīja Ministru prezidents Māris Kučinskis, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Tas paredz uzdevumu trīs gadu laikā ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē samazināt uz pusi, vienlaikus stimulējot kvalitatīvas, drošas un ilgtspējīgas būvniecības nozares attīstību Latvijā.
Abas puses apņemās kopīgi veikt pasākumus ēnu ekonomikas, jo īpaši nelegālās nodarbinātības, izskaušanai; skaidras publisko būvdarbu iepirkumu sistēmas stiprināšanai; būvniecībā iesaistīto pušu civiltiesisko attiecību reglamentēšanai; samērīgu un skaidru nozares un valsts attiecību veidošanai; kā arī atbildības par būvdarbu kvalitāti nodrošināšanai.
Foto: image4you/https://pixabay.com/en/users/image4you-2459255/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/