Latvijā būvniecības nozare ir nozīmīga, taču tajā ir liels ēnu ekonomikas īpatsvars – gandrīz 40%. Tieši ēnu ekonomika, tostarp aplokšņu algas, pašai nozarei arī traucē attīstīties, šādu viedokli LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pauda Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.
“Būvniecība Latvijā ir viena no nozarēm ar visaugstāko ēnu ekonomikas īpatsvaru. Jaunākie dati parāda, ka tās īpatsvars sasniedz 40%. Tas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā Lietuvā un Igaunijā. Ir jāsaprot, ka tieši uzņēmēji visvairāk cieš no ēnu ekonomikas, jo nevar investēt modernās un inovatīvās pieejās, bet tā vietā ir spiesti cīnīties ar zemāko cenu,” pauda Fromane.
Fromane norādīja, ka būvniecības jomas sakārtošanai ir nepieciešama virkne pārmaiņu.
Kā iespējamos risinājumus viņa minēja trīs. Pirmkārt, nozarē strādājošajiem būtu jānosaka minimālā alga, kas tajā būtu jāsaņem. Otrkārt, publiskajos iepirkumos būtu jāievieš saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma princips, jo zemākās cenas princips nozarē ir veicinājis ēnu ekonomiku. Treškārt, būvniecībā būtu jāizstrādā tipveida līgumi, kas ļautu ieviest skaidrus principus, pēc kuriem iespējams prasīt cenu pieaugumu vai termiņu pārskatīšanu.
Otrdien, 31. maijā, Būvniecības nedēļas ietvaros tiks parakstīts Latvijas valdības un būvniecības nozares sadarbības memorands par ēnu ekonomikas mazināšanu nozarē. Vienlaikus ar sadarbības memoranda parakstīšanu tiks apstiprināts arī rīcības plāns 2016.-2018. gadam par prioritāri veicamajiem uzdevumiem.
Sadarbības memorandu ar būvniecības nozari parakstīs Ministru prezidents Māris Kučinskis, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Tas paredz uzdevumu trīs gadu laikā ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē samazināt uz pusi, vienlaikus stimulējot kvalitatīvas, drošas un ilgtspējīgas būvniecības nozares attīstību Latvijā.
Foto:skeeze/https://pixabay.com/en/users/skeeze-272447//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/