Likās, ka septembris ir precīzs 2022. gada atkārtojums – gan akciju, gan obligāciju ienesīgums bija negatīvs, arī zelts nenesa peļņu, eiro vērtība attiecībā pret ASV dolāru samazinājās, savukārt naftas vērtība saglabājās augsta, sasniedzot jaunu gada rekordu. Lai gan septembris ierasti akciju tirgos raksturīgs ar izteiktu sezonalitāti, centrālo banku prognozes ilgāk saglabāt augstākas procentu likmes izraisīja obligāciju cenu kritumu un riska samazināšanās noskaņojumu kopumā. Līdzās citiem negatīviem faktoriem tādi tirgus līderi kā Apple un Amazon saskārās ar problēmām – vai nu tie bija nepārliecinošie iPhone modeļi, vai Amazon ar vēsturisku pretmonopola tiesvedību.
Vai Apvienotās Karalistes akcijas atdzimst?
Kā liecina akciju indeksi MSCI, līdz septembrim Apvienotās Karalistes akciju tirgus bija atpalicis no Eiropas un ASV akciju tirgiem par vairāk nekā 4% un 11% attiecīgi. Šī starpība sāk mazināties, pateicoties pozitīviem Apvienotās Karalistes ekonomikas datiem un centrālajai bankai. Lielākā daļa analītiķu prognozēja, ka Lielbritānijas gada inflācija augustā sasniegs 7%, taču cenas pieauga par 6,7%. Lai gan atšķirība ir neliela, tas ir samazinājums salīdzinājumā ar jūlija +6,8% patēriņa cenu indeksa rādītāju, kā arī ir zemākais rādītājs pēdējo 18 mēnešu laikā. Pēc divu gadu secīgas monetārās politikas “iegrožošanas” Anglijas Banka septembrī nolēma saglabāt savu bāzes procentu likmi 5,25% līmenī. Tas atšķiras no ASV Federālo rezervju stingrākās nostājas, kas apturēja procentu likmju paaugstināšanu, bet prognozēja, ka tās saglabāsies augstākas gan 2024., gan 2025. gadā, kā arī no Eiropas Centrālās bankas (ECB), kas septembrī turpināja paaugstināt likmes.
Kā citi faktori jāmin nesenā ASV dolāra vērtības palielināšanās, kas palīdzēja arī uz eksportu orientētiem Lielbritānijas uzņēmumiem. Lielākie uzņēmumi saņem ievērojamu daļu ieņēmumu ASV dolāros, kas palielina kārtējā ceturkšņa peļņu. Turklāt valstī ir lielāks pret kritumiem noturīgāku akciju īpatsvars— veselības aprūpes un plaša patēriņa preču akciju īpatsvars, kuru rādītāji pēdējos mēnešos riska samazināšanās apstākļos ir uzrādījuši labus rezultātus. Tāpat vairāk uzņēmumu enerģētikas un izjevielu ražošanas nozarēs guva labumu no naftas cenu kāpuma un dabasgāzes un ogļu cenu pieprasījuma. Turklāt Apvienotās Karalistes akcijas šķita lētas, jo lielās kapitalizācijas akcijas (FTSE 100 indekss) septembrī bija par 45% lētākas salīdzinājumā ar ASV (S&P 500 indekss) un par 10% lētākas salīdzinājumā ar Eiropas (Euro Stoxx 50 indekss) akcijām.
Jauni tirgus dalībnieki
Sākotnējie publiskie akciju piedāvājumi jeb IPO kapitāla tirgos pēc mierīgākā perioda pēdējo 32 gadu laikā uzplauka. Septembrī ASV biržās tika ”palaisti” trīs ievērojami uzņēmumi: pārtikas piegādes uzņēmums Instacart, datu automatizācijas pakalpojumu sniedzējs Klaviyo un pusvadītāju izstrādātājs Arm Holdings. Šo uzņēmumu IPO rezultātā to kopējā tirgus kapitalizācija pārsniedza 80 miljardus ASV dolāru, un šie trīs uzņēmumi vien šogad piesaistīja ceturto daļu no visiem ASV IPO apjomiem. Lai gan tas liecina par lielāku vēlmi uzņemties risku akciju tirgū, jaunu uzņēmumu ienākšana tirgū varētu turpināties.
Ieguldījumu stratēģija
Jaunākie notikumi tirgos ir tikai neliela daļa no mūsu kopējā tirgus novērtējuma. Kopumā mūsu nostāja attiecībā uz risku ir mazinājusies – lai arī arvien dodam priekšroku akcijām salīdzinājumā ar obligācijām, šī attiecība ir nedaudz sarukusi. Tirgus tehniskie rādītāji pasliktinājās, strauji samazinoties akciju tirgus līderu – tehnoloģiju uzņēmumu – sniegumam. Jautājumus attiecībā uz šī gada pasaules ekonomikas noturību rada arī patērētāju izdevumu paradumi. Uzņēmumu peļņas un to akciju cenu attiecība joprojām ir salīdzinoši nepievilcīga salīdzinājumā ar obligāciju ienesīgumiem. No otras puses, noskaņojums tirgos kļūst pārmērīgi negatīvs, un pašreizējā lejupslīde var būt saistīta ar vāju sezonalitāti un tirgus dalībnieku pārdošanas aktivitāti ar mērķi fiksēt peļņu pēc iepriekšējā tirgus kāpuma. Tomēr ilgtermiņa tirgus augšupejošā tendence joprojām ir nemainīga.
Tarass Buka, Luminor Ieguldījumu pārvaldes vadītājs