Mēs iekrājam dažādu iemeslu dēļ – vēlēšanās aizbraukt sapņu ceļojumā, vēlēšanās gūt finansiālo stabilitāti, vēlme iegādāties dāvanas brālim, mammai vai tētim. Iemesli var būt dažādi, bet viens ir skaidrs – naudas iekrāšana sniedz mums kontroli pār savu nākotni. Lai iegūtu finansiālo stabilitāti, ir svarīgi izprast budžeta veidošanas principus. Šajā rakstā aplūkosim budžeta plānošanas pamatprincipus.
Kādēļ budžets ir svarīgs?
Budžeta plānošana sniedz skaidru priekšstatu par to, kur tiek tērēta Jūsu nauda, palīdzot Jums pieņemt pamatotus lēmumus par Jūsu izdevumiem un uzkrājumiem. Izveidojot budžetu, Jūs varat:
Sasniegt savus finanšu mērķus: Neatkarīgi no tā, vai Jūsu mērķis ir nopirkt māju, atmaksāt parādus vai izveidot iekrājumus grūtākiem brīžiem, budžets palīdz Jums tos sasniegt.
Kontrolēt savus izdevumus: Izdevumu izsekošana atklāj tēriņu tendences, ļaujot samazināt nevajadzīgus izdevumus
Samazināt finansiālo stresu: Zinot, ka jums ir budžeta plāns, kas palīdz pārvaldīt finanses, Jūs varat mazināt satraukumu.
Kā izveidot budžetu?
Budžeta izveide ietver vairākus galvenos soļus:
Nosakiet savus finanšu mērķus: Nosakiet gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finanšu mērķus. Īstermiņa mērķi varētu būt, piemēram, uzkrāt naudu automašīnas iegādei vai atvaļinājumam, bet ilgtermiņa mērķi – uzkrāt līdzekļus pensijai vai bērna izglītībai.
Sekojiet līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem: Kad esat definējis savus mērķus, nākamais solis ir izsekot saviem ienākumiem un izdevumiem. Pierakstiet visu ienākto un iztērēto naudu, lai gūtu skaidru priekšstatu par savu finanšu situāciju. Varat izmantot mobilās lietotnes, budžeta plānošanas programmatūras vai vienkārši tradicionālo piezīmju grāmatiņu.
Analizējiet savus izdevumus: Pārskatiet savu izdevumu kategorijas, lai noteiktu jomas, kurās varat samazināt tēriņus. Šī analīze palīdzēs jums izprast savus izdevumu paradumus un veikt nepieciešamās korekcijas.
Izveidojiet budžeta plānu: Kad esat apkopojis savus ienākumus un izdevumus, varat sākt veidot budžetu. Sadaliet savus izdevumus kategorijās, piemēram, mājoklis, pārtika, transports un izklaide. Kad esat kategorizējis savus izdevumus, pienācis laiks noteikt budžeta ierobežojumus katrai kategorijai. Ņemiet vērā savus ienākumus un izvirzītos finanšu mērķus, lai aprēķinātu, cik naudas varat atļauties tērēt katrā kategorijā. Varat izmēģināt 50/30/20 likumu. 50/30/20 likums nosaka, ka 50% no Jūsu ienākumiem jāatvēl obligātajiem izdevumiem (piemēram, mājoklim, transportam un pārtikai), 30% – vēlmēm (piemēram, izklaidei un apģērbam) un 20% – uzkrājumiem un parādu atmaksai.
Protams, budžets nav akmenī cirsts. Dzīve ir mainīga, un Jūsu finanšu situācija var laika gaitā mainīties. Tāpēc ir svarīgi regulāri pārskatīt savu budžetu un veikt nepieciešamās korekcijas.
Budžeta plānošanas lietotnes
Budžeta plānošanas procesu var vienkāršot ar vairākām lietotnēm:
Mint: Šī lietotne ir savienota ar jūsu bankas kontiem, kategorizē jūsu darījumus un sniedz ieskatu jūsu tēriņu paradumos.
You Need a Budget (YNAB): YNAB ir izstrādāta tā, lai palīdzētu Jums sadalīt katru eiro konkrētiem izdevumiem, veicinot aktīvu finanšu pārvaldību.
Personal Capital: Personal Capital ir galvenokārt ieguldījumu rīks, taču tas piedāvā arī plašas budžeta veidošanas funkcijas, lai sekotu līdzi ienākumiem un izdevumiem.
Padomi budžeta uzturēšanai un koriģēšanai
Budžeta ievērošana prasa disciplīnu un elastību. Šeit ir sniegti daži padomi, kas palīdzēs Jums uzturēt un pielāgot budžetu:
Lai izvairītos no neapmierinātības un izdegšanas, izvirziet sasniedzamus mērķus un reālistiskus izdevumu ierobežojumus.
Regulāri pārskatiet savu budžetu katru mēnesi vai reizi ceturksnī, lai novērtētu savu progresu un vajadzības gadījumā veiktu korekcijas.
Dzīves notikumi, piemēram, darba maiņa, pārcelšanās vai ģimenes paplašināšanās, rada nepieciešamību koriģēt budžetu. Esiet gatavi mainīt budžetu, lai atspoguļotu šīs izmaiņas.