Tā dēvētais pelēkais tirgus dārzeņu sektorā veido līdz 50%, intervijā Latvijas Radio atzina biedrības “Latvijas dārznieks” vadītājs Jānis Bērziņš.
Lai arī oficiālas statistikas par to, cik daudz dārzeņu Latvijā tiek pārdoti pelēkajā tirgū, nav, pēc dārzeņu audzētāju aplēsēm, tie varētu būt 30%-50%.
Biedrības vadītājs pauda cerību, ka PVN likmes samazināšana Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem dos pozitīvus rezultātus un pelēkā tirgus īpatsvars dārzeņu sektorā būtiski samazināsies. “Ceram, ka, samazinot pievienotās vērtības nodokli īpaši dārgai produkcijai, mazināsies arī pelēkais tirgus,” pauda Bērziņš, piebilstot, ka vēl ir jāstrādā pie tā, lai vairāk kontrolētu lētas produkcijas ievešanu Latvijā.
Jau ziņots, ka Saeima šodien parlamenta Budžeta un finanšu komisijai nodeva izskatīšanai grozījumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likumā, kas paredz nodokļa likmes 5% apmērā ieviešanu Latvijā raksturīgiem augļiem un dārzeņiem. Valdība šos grozījumus atbalstīja 3. oktobrī.
ZM savā ziņojumā uzsver , ka šis lēmums samazinātu valsts budžeta ieņēmumus ne vairāk kā par 3,9 līdz 5,7 miljoniem, bet vidēji Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu cenas varētu samazināties par 1,9% līdz 3,5%, tomēr, tā kā ir paredzams, ka legālā augļu, ogu un dārzeņu tirdzniecība palielināsies par 20%, vidējais augļu, ogu un dārzeņu cenu samazinājums varētu sasniegt pat 6,7% . Legāli strādājošo tirgotāju produkcijai cenas samazināsies par 13,2%.
Augļu, ogu un dārzeņu cenai samazinoties no 1,9% līdz 3,5%, vidējais patēriņš varētu palielināties no 1,2% līdz 2,3%. Legāli strādājošo lauksaimnieku saražotās produkcijas realizācijas apjoms varētu pieaugt par 8% līdz 8,6%.
ZM esot tikusies ar abām Latvijas pārtikas tirgotājus pārstāvošajām organizācijām, kas esot solījušas, ka cenas veikalu plauktos augļiem, ogām un dārzeņiem samazināsies atbilstoši PVN likmes samazinājumam.
Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/