Interaktīvo azartspēļu operatoru ieņēmumi gada trešajā ceturksnī bijuši 28,759 milj. eiro, kas ir par 8 % mazāk nekā gada pirmajā ceturksnī, kad ieņēmumi bija 31,382 milj. eiro. Salīdzinot ar gada otro ceturksni, nozares ieņēmumi ir palikuši tajā pašā līmenī – 2. ceturksnī tie bija 28,724 milj. eiro.
«Dati apliecina, ka patērētāju finanšu pratība ir pietiekami augstā līmenī un, pasliktinoties ekonomiskajai situācijai valstī, iedzīvotāji sāk ietaupīt un mazina savus izdevumus neobligātiem tēriņiem, un pirmām kārtām tā ir izklaide,» stāsta Latvijas interaktīvo azartspēļu biedrības (LIAB) pārstāvis, «Entain» («Optibet») operacionālais vadītājs Dainis Niedra.
Lai arī šogad ir palielinājies licencēto interaktīvo azartspēļu operatoru skaits, kopējie nozares ieņēmumi nav pieauguši, kas nozīmē, ka atsevišķiem operatoriem tie ir samazinājušies.
«Ekonomisko krīžu laikā iedzīvotāji ierasti demonstrē savu finanšu pratību un izdevumi izklaidei tiek samazināti. Tā notika arī 2009. gadā, kad nozares ieņēmumi samazinājās gandrīz par pusi. Pieļauju, ka šogad arī citām izklaides industrijām – kino, bāriem, restorāniem – trešajā un ceturtajā ceturksnī ieņēmumi nepieaugs vai pat mazināsies,» pauž Niedra.
Jāatgādina, ka licencētās interaktīvo azartspēļu vietnes spēlētājiem nodrošina valsts obligātos atbildīgas spēles rīkus, savukārt LIAB biedri nodrošina arī papildu rīkus un izmanto mākslīgā intelekta tehnoloģijas, lai nodrošinātu atkarību maksimālu prevenciju. Tikai licencēto operatoru vietnēs darbojas pašatteikušos personu reģistrs un spēkā liegums alimentu parādniekiem piedalīties azartspēlēs.
Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju zina par pašatteikušos personu reģistru – tas izriet no tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas rezultātiem. 62 % respondentu norādīja, ka zina par pašatteikušos personu reģistra esamību, 37 % respondentu nezināja par reģistru, savukārt 1 % aptaujāto bija grūti sniegt atbildi uz šo jautājumu.
Kā zināms, kopš 2020. gada Latvijā darbojas pilnvērtīgs pašatteikušos personu reģistrs. Kopš reģistra darbības sākuma tajā sevi iekļāvuši vairāk nekā 37 tūkstoši cilvēku, tai skaitā – vairāk nekā 24 tūkstoši cilvēku, kuriem šobrīd ir aktīvs liegums piedalīties azartspēles.
Vienlaikus aptaujas dati liecina, ka lielākā daļa cilvēku neprastu atšķirt Latvijā licencētu azartspēļu vietni no nelicencētas, proti, no tādas, kas Latvijā darbojas nelegāli. 71 % respondentu atbildēja, ka neprastu atšķirt licencēto vietni no nelegālās, 16 % prastu, bet 13 % bija grūtības sniegt atbildi. Tajā pašā laikā 45 % aptaujāto vispār nezina, ka mēdz būt licencētas un nelegālas interaktīvo azartspēļu vietnes, 44 % to zina, bet 11 % bija grūtības sniegt savu atbildi par šo jautājumu.
«Tas, ka iedzīvotājiem nav informācijas par to, kuras interaktīvo azartspēļu vietnes Latvijā darbojas atbilstoši valsts regulējamam un ir drošas un kuras strādā nelegāli, patiesībā ir pamatīga problēma. Tas rada draudus spēlētājiem, jo, kā zināms, pašatteikušos personu reģistrs darbojas tikai licencētajās vietnēs un tikai licencētās vietnes izmanto dažādus atbildīgas spēles rīkus, nodrošinot atkarību prevenciju un drošu spēles vidi. Līdz ar to informācijas trūkums rada tiešus draudus spēlētāju drošībai. Viens no informācijas trūkuma iemesliem ir pilnīgs reklāmas un līdz ar to pēc būtības arī informācijas izplatīšanas liegums, kas ieviests azartspēļu jomā Latvijā atšķirībā no lielākās daļas citu Eiropas valstu,» uzsver LIAB pārstāvis, «William Hill Latvia» valdes loceklis Kaspars Rāzna.