Augošais skepticisms pret Eiropu varētu glābt Portugāli un Spāniju no sankcijām

Portugāle un Spānija varētu kļūt par pirmajām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kuras var skart Eiropas sankcijas par pieļaujamā budžeta deficīta pārkāpšanu.Vienlaikus gan izskan prognozes, ka ņemot vērā šobrīd politiski sarežģīto situāciju ES, kas radusies līdz ar Lielbritānijas izstāšanos no alianses, abas Dienvideiropas valstis no soda varētu izvairīties.

Eiropas Komisija (EK) ceturtdien oficiāli paziņoja, ka Spānija un Portugāle ir pārkāpušas Eiropas Savienības (ES) budžeta disciplīnas noteikumus, par ko abas valstis varētu tikt sodītas.

“Komisija apstiprina, ka Spānija un Portugāle līdz ieteiktajam termiņam nekoriģēs savu pārmērīgo deficītu,” teikts EK izplatītajā paziņojumā.

Ja šo atzinumu apstiprinās dalībvalstu finanšu ministri, EK pienākums būs piedāvāt soda sankcijas, kas līdz šim blokā vēl nav pieredzētas.

Vēl nesen Eiropas Komisija nolēma pagaidām nesodīt Spāniju par pārāk lielu budžeta deficītu, dodot tai gadu laika, lai samazinātu budžeta deficītu zem prasītajiem 3%.

Ar paziņojumu ar tās ieteikumiem konkrētām dalībvalstīm, EK ieteikusi Portugālei turpināt procedūras, lai nodrošinātu ilgstošu uzlabojumu pārmērīga budžeta deficītā 2016. un 2017.gadā, veicot strukturālus pasākumus un izmantot visus ieguvumus deficīta un parādu samazināšanai.

Eiropas Savienības izpildvara pārskatīja valsts stāvokli vēlreiz jūlija sākumā un secināja, ka abas valstis novirzījušās no ceļa savu pārmērīgo deficītu koriģēšanā un nav sasniegušas savus budžeta mērķus.

Jebkuru lēmumu piemērot naudas sodu būtu jāveic ekonomikas un finanšu ministriem visās ES dalībvalstīm. Par Spānijas un Portugāles situāciju finanšu ministriem jālemj otrdien, taču izskan prognozes, ka lēmuma pieņemšanu ministri, iespējams, atkal atliks. Tāpat no vairākiem politiķiem un arī analītiķiem izskanējušas prognozes, ka ņemot vērā politiski sarežģīto situāciju, ko ir izraisījis Lielbritānijas balsojums par izstāšanos no Eiropas Savienību, vairākas Eiropas Savienība dalībvalstis varētu nevēlēties bargāko sankciju piemērošanu abām valstīm.

Arī Portugāles premjers Antonio Kosta jau ir aicinājis Briseli nepārsteigties ar bargiem lēmumiem, uzsverot to, ka sankciju ieviešana varētu pastiprināt negatīvu noskaņojumu pret Eiropas Savienību Portugālē, piebilstot, ka Lielbritānijas referenduma rezultāti un augošais skepticisms pret Eiropu ir nopietns iemesls EK atturēties no bargāko sankciju piemērošanas.

Foto:bogitw/https://pixabay.com/en/users/bogitw-851103//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/