ASV Nacionālais ekonomisko pētījumu birojs (NBER) oficiāli ir paziņojis par recesijas beigām valstī. Eksperti gan uzskata, ka tās vietā ir iestājusies stagnācija.
NBER biznesa-ciklu komiteja, kuras dati par recesijas sākumu un beigām tiek uzskatīti par oficiāliem, vakar konstatēja, ka ASV ekonomika zemāko punktu bija sasniegusi 2009. gada jūnijā. Recesija ilga 18 mēnešus – no 2007. gada decembra, un izrādījās pati ilgākā pēckara periodā. Iepriekšējais rekords – 16 mēneši, tika reģistrēts laikposmā no 1981. gada līdz 1982. gadam.
Par recesijas sākumu NBER uzskata reālā IKP samazinājumu divus kvartālus pēc kārtas, savukārt par recesijas beigām – pieaugumu divus kvartālus pēc kārtas. Ja notiks jauns kritums ekonomikā, tad tā jau būs jauna recesija, nevis turpinājums 2007. – 2009. gada recesijai, kura tagad oficiāli ir noslēgta.
Pēc biroja datiem, 2007. – 2009. gada recesijas laikā valsts ekonomika zaudēja 7,3 miljonus darba vietu, bet amerikāņi – 21% no sava kapitāla. IKP samazinājās par 4,1% un vēl joprojām ir par trešdaļu mazāks nekā pirms krīzes, savukārt bezdarbs ir pieaudzis līdz 7,6 miljoniem.
NBER komitejas vadītājs Roberts Hall uzskata, ka paziņojums par recesijas beigām var kādu maldināt, jo grūtie laiki tomēr turpinās. Lēnu pieaugumu cilvēki uztver kā to pašu recesiju.
Daļa ekspertu uzskata, ka pirmskrīzes rādītājus ASV ekonomika sasniegs ne ātrāk kā pēc 3-5 gadiem. Oregonas universitātes profesors Marks Toma uztraucas, ka ekonomika patiešām sasniedza pagrieziena punktu 2009. gada vidū, bet var vēl ilgi tās tuvumā aizkavēties vai pat atgriezties atpakaļ. NBER paziņojums var kalpot par pamatojumu, lai kongress atteiktos no jaunu stimulējošu pasākumu veikšanas, kas būtu kļūda. Marks uzskata, ka tirgus stimulēšanai vēl vajag izdarīt ļoti daudz darba.
Autors: www.2v.lv