Iecerētās Obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) likuma izmaiņas neparedz OCTA polišu cenu kāpumu, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins.
Kā zināms, Ministru kabinets otrdien lēma virzīt apstiprināšanai Saeimā Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos apjomīgos grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā.
“Apjomīgie grozījumi likumā pēc būtības neko radikāli nemaina,” apgalvoja Abāšins. Pēc viņa sacītā, to mērķis ir sakārtot līdz šim nesakārtotas lietas, bet ne palielināt OCTA polišu cenu.
Komentējot to, ka OCTA maksimālās atlīdzības apmērā plāno ietvert inflācijas koeficientu, Abāšins skaidroja, ka tās ir teorētiskas summas, jo pašlaik maksimālā atlīdzība personai ir 5 miljoni eiro, bet īpašumiem – 1 miljons eiro, tikmēr vidējās atlīdzības apmērs Latvijā ir 1000 eiro, bet maksimālā atlīdzība par negadījumu Somijā šobrīd ir 3,5 miljoni eiro.
Likuma grozījumi arī paredz tirdzniecības uzņēmuma pienākumu noslēgt OCTA līgumus attiecībā uz tirdzniecībā pieņemtiem Latvijā no uzskaites noņemtiem transportlīdzekļiem. “Turpmāk brīdī, kad automašīnu nodos tirdzniecībā, iepriekšējā īpašnieka polisi pārtrauks, bet tirgotājam būs tirdzniecības numuri un attiecīgi apdrošināšana šiem numuriem,” sacīja Abāšins.
Vienlaikus viņš atzina, ka ir viena lieta, kas šajā grozījumu paketē nav iekļauta – tā ir apdrošināšana lauksaimniecības tehnikai, kas neizbrauc uz koplietošanas ceļiem. “Šis jautājums ir nobremzēts, lai nebūtu lieku diskusiju pirms vēlēšanām, jo tad “zemnieki mūs noēstu bez sāls”, atzina Abāšins.
Jau vēstīts, ka likumprojekta mērķis ir pilnveidot un papildināt spēkā esošā OCTA likuma normas, jo piedāvātie risinājumi novērsīs praksē konstatētās nepilnības un ieviesīs uzlabojumus ceļu satiksmes negadījumā (CSNg) cietušo personu, apdrošinājumu ņēmēju un autovadītāju interesēs, kā arī ieviesīs jaunus apdrošinātāja atbildības limitus personai un mantai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai.
Gala lēmums par likuma grozījumiem jāpieņem Saeimai, bet plānots, ka tie stāsies spēkā 2019. gada 1. janvārī.
Kā zināms, 1997. gadā Latvijā tika ieviesta OCTA sistēma, kuras mērķis ir nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību Latvijā un Zaļās kartes sistēmas dalībvalstīs. Sistēmas darbības sekmīgākai nodrošināšanai ir izveidots LTAB, kurā apvienojušās apdrošināšanas sabiedrības, kurām ir tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā – AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Seesam Insurance” AS Latvijas filiāle un “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle.
Foto: Shutterstock