Latvija pašlaik nevar atļauties jaunas subsīdijas elektroenerģijas ražošanai, komentējot žurnālā “Ir” publiskoto informāciju par likumprojektu “OIK 2”, sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Žurnāls “Ir” ceturtdien vēstīja, ka vēl šīs Saeimas laikā plānots pieņemt valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ierosinājumu jaunai subsīdiju programmai “zaļajai” enerģētikai, kas paredz, ka no 2020.gada “zaļās enerģijas” ražotāji tiks dāsnāk atbalstīti kā līdz šim.
Ekonomikas ministrs žurnālistiem norādīja, ka viņam nav zināms par šādu iniciatīvu, arī viņa vadītā ministrija šāda dokumenta izstrādē nav piedalījusies.
Runājot par pašu priekšlikumu, Ašeradens uzsvēra, ka ir piesardzīgs pret jebkuru iniciatīvu, kas pieprasa papildus subsīdijas. “Patlaban mēs noteikti nevaram atļauties “OIK-2″,” sacīja ministrs.
Kā zināms, žurnāls vēstīja, ka projekta ietvaros īpaša uzmanība tiks vērsta uz vietējo elektroenerģijas ražošanas jaudu pieaugumu.
2016.gadā Latvija patērēja 7,26 teravatstundas elektrības, secināts, ka līdz 2027.gadam tas palielināsies par 0,68 teravatstundām, tādēļ plānots, ka līdz 2030.gadam tiks ražotas papildus divas teravatstundas no vietējiem atjaunojamiem resursiem.
Ņemot vērā, ka paredzētās papildu jaudas krietni pārsniedzot nākotnē prognozēto pieprasījuma pieaugumu, plānotās subsīdijas plānots iestrādāt elektrības tarifā, nosakot maksimālo apmēru – 35 eiro par megavatstundu.
Jaunais likumprojekts arī spēs uzlabot apstākļus gan mājsaimniecībām, gan maziem uzņēmumiem, kas uzstāda, piemēram, saules baterijas, lai pats sevi apgādātu ar elektrību, bet lieko strāvu pārdod kopējai elektrosistēmai, raksta medijs.
Jaunajā likumprojektā paredzēts arī vērienīgs atbalsts “zaļās enerģijas” ražotājiem, respektīvi, 2030.gadā izmaksājamais atbalsts varētu sasniegt 45 miljonus eiro.
Foto:Free-Photos/https://pixabay.com/en/users/Free-Photos-242387/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/