Nordea bankas veiktajā aptaujā 17 līdz 20 gadus vecu jauniešu vidū secināts, ka lielākā daļa respondentu (57%) studēs arī tad, ja neiegūs valsts apmaksātu budžeta vietu. Trešdaļa studentu (30%) norāda, ka tādā gadījumā par studijām maksās vecāki. Katrs piektais (19%) paši maksās par studijām, jo vienlaikus studēs un strādās, bet 15% izmantos banku studiju kredītus.
Pētījumā secināts, ka lielākā daļa (90%) jauniešu plāno iegūt augstāko izglītību. Tikai 10% no aptaujātajiem norāda, ka nestudēs vispār. Vairāk nekā puse jauniešu plāno studēt arī tad, ja neiegūs valsts apmaksātu budžeta vietu (57%), tomēr 20% apsver iespēju nestudēt, ja viņu studiju izmaksas nesegs valsts. Tikai 4% no potenciālajiem studentiem plāno pieteikties stipendijām un 4% respondentu jau ir iekrājuši studijām nepieciešamos līdzekļus, iepriekš strādājot. Katrs ceturtais jaunietis (25%) vēl nav izlēmis par potenciālajiem studiju finansējuma avotiem.
Lielākā daļa – 76% no aptaujātajiem atzīst, ka viņus uztrauc kredītsaistības. Taču tikai 6% jauniešu ir izpētījuši visus banku piedāvājumus studentiem, 28% no aptaujātajiem ir pamanījuši dažu banku piedāvājumus, bet vairāk nekā puse (54%) ir atlikuši iepazīšanos ar kredītpakalpojumu piedāvājumiem uz vēlāku laiku.
Izvēloties kredītu, kā galvenos kritērijus respondenti min “izdevīgas procentu likmes” (37%), “vecāku un draugu ieteikumus” (37%) un “augstskolā iegūto informāciju” (25%).
Nordea bankas valdes locekle Antra Bergmane saka: “Studiju kredīts ir risinājums tiem studentiem, kuri paši vai kuru vecāki šobrīd nevar atļauties segt studiju maksu un apmaksāt ikdienas tēriņus. Diemžēl pētījums pierāda, ka topošie studenti nepietiekami interesējas par kredītu nosacījumiem. Veicot nepārdomātu izvēli, par studiju laikā izmantoto kredītu var nākties pārmaksāt pat vairākus tūkstošus latu. Nevajadzētu paļauties tikai uz radu vai draugu ieteikumu, vai reklāmas pievilcību. Tāpat kā jebkurš aizņēmums, arī studentu kredīta piedāvājums jāizvērtē kompleksi – bankas piedāvātā procentu likme, maksa par līguma noslēgšanu, līguma nosacījumi par iespējām mainīt atmaksas grafiku un soda procentiem kredītmaksājumu kavējumu gadījumā. Tāpēc topošajiem studentiem pēc rūpīgas studiju programmas izvēles nākamais uzdevums būtu tikpat rūpīgi izvēlēties arī banku studiju un ikdienas tēriņu finansēšanu.”
Autors: NRA.lv