Vietējie dārzeņu audzētāji, kuri pauduši sašutumu par to, ka dažu specifisku produktu dēļ nevarot piedalīties Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārtikas iepirkumā, iespējams, tomēr varēs pretendēt uz iespēju piegādāt dārzeņus bruņotajiem spēkiem, jo iepirkumā iespējams izdarīt izmaiņas.
Jau vēstījām, ka pēdējo nedēļu laikā biedrībā “Zemnieku saeima” saņemti dārzeņu audzētāju sašutuma pilni zvani par iepirkumu konkursu “Pārtikas produktu iegāde NBS vajadzībām”. Tiek norādīts, ka vietējie dārzeņu audzētāji labprāt piedalītos konkursā un spētu izpildīt visas nepieciešamās prasības, ja pozīcijā netiktu iekļautas tādas kultūras, kuras Latvijā neaudzē.
“Ja piegādātājs nespēj piedāvāt pilnu pozīcijas apjomu, un šajā gadījumā vietējie lauksaimnieki nespēj izpildīt, jo Latvijā neaudzē šampinjonus un ingveru, viņš konkursā nav tiesīgs piedalīties! Ja ierēdņiem – pasūtītājiem būtu vēlme atbalstīt vietējos ražotājus, tad viens, divi zvani nozares ekspertiem nepieļautu tik rupjas kļūdas, kā tas ir šajā gadījumā,” uzskata biedrība.
Biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietnieks un SIA “Mežacīruļi” saimnieks Juris Cīrulis norāda, ka stāsts nav tikai par sēnēm un ingveru, bet gan tendenci visā tautsaimniecībā- sev tuvu cilvēku lobēšana, kuri lielākoties nav ražotāji, bet ir uzpircēji, pārpircēji un spekulanti. “Ja nolikuma autors ir kompetents darbinieks, tad šādu nolaidību var raksturot kā ļaunprātīgu rīcību un viņam vajadzētu doties jauna darba meklējumos! Šajā gadījumā iepirkuma procedūras finansējuma avots 100% ir valsts budžets un ir skumji noraudzīties, kā mūsu nodokļu maksātāju nauda aizplūst uz uzņēmumiem, kuri gan legāli, gan nelegāli ieved dārzeņus no citām valstīm. Neskaitāmas darba grupas nav devušas nekādu rezultātu – vilciens turpina braukt pa vecajām sliedēm un iepirkumi tiek fokusēti nevis, lai šajā gadījumā armija saņemtu pēc iespējas svaigākus, Pārtikas un veterinārā dienesta kontrolētus vietējos dārzeņus, bet mēs ar vieglu roku kārtējo reizi Latvijas budžeta līdzekļus atdodam citu valstu audzētājiem un starpniekiem!”
Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra vadītāja vietniece iepirkumu jautājumos Ligita Dzenīte intervijā Latvijas Radio gan uzsver, ka iepirkumā ir izsludinātas 12 pārtikas produktu pozīcijas un piegāžu vietas – Rīgā, Ādažos un Liepājā, kas nozīmē, ka uzņēmēji var pieteikties atsevišķās pozīcijās vai uz dažādām piegāžu vietām.
Viņa uzsver, ka 2017.gadā, kad bija pārtikas produktu iepirkums Zemessardzei, tas tika veidots tā, lai varētu piedalīties vietējie ražotāji – toreiz gan interese piedalīties neesot bijusi liela, tāpēc šogad iepirkuma pozīcijas tikušas apvienotas lielākās grupās un iekļautas pozīcijas, kuras vietējie ražotāji nevar nodrošināt.
Interese par šo iepirkumu esot izrādīta tikai nesen, un iepriekš ierosinājumi dalīt iepirkumus citādāk neesot bijuši. “Šobrīd mēs zinām, ka šāda tirgus interese ir (…) katrā iepirkumā ir iespēja kaut kādā mērā mainīt noteikumus, pagarinot vai nepagarinot termiņus,” mierina Dzenīte.
Tiek norādīts, ka atkarībā no tā, cik lieli grozījumi būs vajadzīgi šajā iepirkumā, būs jālemj, vai turpināt esošo ar grozījumiem vai sludināt jaunu.
Foto: Pixabay