Apstrādes rūpniecībā pēc desmit mēnešu pārtraukuma atgriežas izaugsme

Latvijas apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi 2024. gada novembrī pirmo reizi pērnā gada vienpadsmit mēnešu laikā uzrādīja pieaugumu +0,3% apmērā pret 2023. gada novembri, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tomēr kopējās rūpniecības apjomi samazinājās par 3%, ko ietekmēja 20,7% samazinājums elektroenerģijas un gāzes apgādes apjomos.

Pērnā gada vienpadsmit mēnešos kopā apstrādes rūpniecības apjomi samazinājušies par 3%, bet elektroenerģijas un gāzes apgāde pieauga par 3,6%. Nelielā ieguves rūpniecība pieauga par 15,5%, kas kopējās rūpniecības kritumu attiecībā pret apstrādes rūpniecību samazināja līdz -1,4%.

Pagājušā gada novembrī apstrādes rūpniecības pieaugumu nodrošināja tieši lielākās apakšnozares. Kokrūpniecība, kas ir nozīmīgākā apakšnozare, uzrādīja ievērojamu pieaugumu 8,9% apmērā pret 2023. gada novembri. Arī pārtikas nozare, kas ir otra lielākā apakšnozare, uzrādīja 6,7% pieaugumu. Abām minētajām nozarēm pieaugumi novembrī bijuši lielākie visa 2024. gada laikā. Arī nemetālisko minerālu ražošana pieauga par 2,2%, bet metālizstrādājumu ražošana samazinājās vairs tikai par 0,5% pret 2023. gada novembri, kur sarukumi ik mēnesi kļūst arvien mazāki. No mazākām nozarēm būtisku devumu kopējā apstrādes rūpniecības pieaugumā veidoja gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana (+34,2%), poligrāfija (+21,8%) un mēbeļu ražošana (+14,2%). Savukārt no lielākas izaugsmes apstrādes rūpniecību atturēja dzērienu ražošana (-24,2%), citur nekvalificētu iekārtu ražošana (-20,4%) un autobūve (-19,8%).

Rūpniecības apakšpozīcija elektroenerģijas un gāzes apgāde, kas aizņem 19,8% no kopējās rūpniecības, pērnā gada novembrī samazinājās par 20,7%. To ietekmēja siltais pērnā gada novembris, kas bija vidēji par 2,5 grādiem siltāks par novembri 2023. gadā. Elektroenerģijas ražošana gada griezumā saruka par 29,7%, samazinoties gan hidroelektrostaciju, gan koģenerācijas staciju izlaidei, bet turpinot pieaugt vēja un saules ģenerētai elektroenerģijai. Arī dabasgāzes patēriņš 2024. gada novembrī samazinājās par 7,8%, ko ietekmē arī dabasgāzes globālais cenu pieaugums pēdējā pusgada laikā.

Eiropas apstrādes rūpniecības jaunākie konfidenču indeksi norāda uz pozitīvām tendencēm gan Eiropas Komisijas, gan Standart&Poors apkopotajos datos. Tas liecina par gaidāmu situācijas uzlabošanos nozarē, tomēr faktiskajos apjomu datos uzlabojumi vēl nav manāmi. Eiropas Savienības kopējie apstrādes rūpniecības apjomi nevienā no 2024. gada vienpadsmit mēnešiem nav bijuši augstāki nekā 2023. gada attiecīgajā periodā. Lejupslīde Eiropas apstrādes rūpniecībā turpinās jau divarpus gadus. Arī pērnā gada decembrī Eiropā atkal samazinājās pasūtījumu apjomi kopā ar ražošanas apjomiem un nodarbinātību. Tendences Eiropas apstrādes rūpniecībā ir cieši saistītas ar apstrādes rūpniecības izaugsmi Latvijā, tomēr, neraugoties uz to, pozitīvas tendences vērojamas gan Latvijas apstrādes rūpniecības, gan eksporta apjomos.

2024. gadā kopā apstrādes rūpniecība varētu noslēgt ar 2,8% apjomu samazinājumu, kas veidos zemu bāzi un pamatu lielākai šā gada izaugsmei. Latvijas rūpnieki aptaujās norāda, ka pasūtījumu apjomi pēdējo mēnešu laikā ir nedaudz pieauguši, tomēr zemais pieprasījums joprojām uzskatāms par galveno apstrādes rūpniecības izaugsmes ierobežotāju. Procentu likmju samazināšana veicinās būvniecību Eiropā, tādējādi sagaidāms pieprasījuma pieaugums pēc kokmateriāliem un citiem būvmateriāliem.