Pašreizējā veselības aprūpes krīzē vainojama nevis pašreizējā veselības ministre Anda Čakša, bet iepriekšējo valdību ilgstošā attieksme un iepriekšējo ministru darbība, uzskata Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.
Intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” Apinis pauda, ka viņš cer uz konstruktīvām sarunām un pauda cerību, ka ceturtdien, 6.jūlijā, streika komiteja atradīs iespēju ierasties pie premjera un sākt sarunas.
“Cik mēs ar premjeru esam aprunājušies, premjers gatavs par 85% piekāpties ģimenes ārstiem tūlīt,” sacīja Apinis.
Viņš uzsvēra, ka pašreizējā veselības aprūpes krīzē vainojama nevis Čakša, bet iepriekšējo valdību ilgstošā attieksme un iepriekšējo ministru darbība. “Čakša tagad ar karotīti izēd to, ko iepriekšēji ministri savārījuši,” pauda Apinis.
Jau vēstīts, ka sākot no 3.jūlija vairāk nekā 650 ģimenes ārsti sākuši beztermiņa streiku, prasot lielāku finansējumu primārajai veselības aprūpei, sakārtotu e-veselības sistēmu un arī pašreizējo ģimenes ārstu prakšu darbības principu saglabāšanu.
Šie mediķi nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus, neizrakstīs darba nespējas lapas, neizrakstīs receptes, bet, ja pacientam būs problēmas, kas apdraud dzīvību, protams, viņam palīdzēs.
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas biedru sapulce 26. maijā nolēma pieteikt streiku. Pirms streika pieteikšanas asociācija piedāvāja Veselības ministrijai veidot izlīgšanas komisiju, bet piedāvājums tika noraidīts.
Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.
Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.
Foto: Saeimas kanceleja