Grupējums, organizējot izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas vairākiem klientiem, kā arī legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus un nenomaksājot pievienotās vērtības nodokli, nodarījis valsts budžetam kaitējumu 1,391 miljona latu apmērā, informē VID.
Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka noziedzīgo grupējumu veido četras personas – viens organizators un trīs atbalstītāji. Personām šobrīd piemērots aizdomās turamās personas statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Noziedzīgajā shēmā bija iesaistīti 50 reāli strādājoši uzņēmumi un aptuveni 30 fiktīvi uzņēmumi, grupējumam darbojoties celtniecības un autotransporta nozarēs, tāpat arī nodarbojoties ari ar pārtikas un saimnieciūbas preču vairumtirdzniecību, ceļu būvi un karjeru izstrādi.
Saskaņā ar sniegto informāciju oziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Savukārt, lai samazinātu valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokļa apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmā iesaistītie viltus klienti savās pievienotās vērtības nodokļa atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.
Lai legalizētu noziedzīgi iegūtos līdzekļus un tie nonāktu noziedzīgās darbības organizatoru un shēmas klientu rīcībā, naudas līdzekļi par faktiski nenotikušajiem darījumiem tika pārskaitīti shēmā iesaistīto uzņēmumu kontos Latvijas, Lietuvas, Polijas, Čehijas un pat Ķīnas un Honkongas kredītiestādēs, bet vēlāk izņemti skaidrā naudā un nodoti shēmas klientu rīcībā, noskaidrojuši izmeklētēji.
Kriminālprocesa ietvaros veikto 22 kratīšanu laikā Rīgā un Daugavpilī tika izņemti uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, kodu kalkulatori, zīmogi, bankas kartes, datori, datu nesēji un citi svarīgi lietiskie pierādījumi.