A/s “Latgales Bekons” novietnē ar aptuveni 6 000 cūku lielu ganāmpulku, kas atrodas Daugavpils novada Višķu pagastā, mājas cūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris. Līdz šim likvidētas jau 1120 cūkas.
“Latgales bekons” šobrīd ir lielākais cūku audzētājs Latgalē, kas nozarē strādā vairāk nekā 40 gadus un pērn nodarbinājis 69 cilvēkus.
Latvijas Cūku audzētāju asociācija atzinusi, ka tas nozarei ir liels šoks un zaudējums. Intervijā LTV asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece norāda, ka uzņēmums ieņēma ļoti nozīmīgu vietu un tirgus daļu Latgales reģionā. Tā bija cūkkopības saimniecība, kas pati ražoja, pārstrādāja un arī tirgoja cūkgaļu.
“Pēc tā, ko mēs esam runājuši ar īpašnieci, arī viņa ir šokā. Neskatoties uz to, ka PVD meklē iemeslus, arī saimnieks nepārtraukti uzdod sev jautājumu – kā tas varēja notikt, jo, zinot īpašniekus, viņi patiešām ļoti lielu nozīmi pievērsa biodrošībai, viņi arī savus cilvēkus apmācīja. Mēs esam sapratuši, ka šis vīruss ir pilnīgi nevadāms, tas nav prātam aptverami. Patiesībā mēs ar šo slimību nespēsim ne cīnīties, ne pat sadzīvot vairs,” atzina LCAA vadītāja.
Tikmēr Daugavpils novada domes amatpersonas izteikušās, ka Āfrikas cūku mēris “Latgales bekonā” ir smags trieciens visam reģionam. “Saimniekiem ir grūti apzināties, ka cūku vairs nebūs. Viņiem ir grūti runāt, un viņi ir šokā,” norādīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvis.
Pašlaik Pārtikas un veterinārais dienests novietnē veic Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp cūku likvidēšanu, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē. Līdz šim likvidētas jau 1120 cūkas no 6000.
Noteikta karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.
PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.
Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts šīs nedēļas sākumā, kad slimība uzliesmoja nelielā piemājas saimniecībā ar trim mājas cūkām Aglonas pagastā.
Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties arī meža cūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts 698 meža cūkām.
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.
Foto: joaph/https://pixabay.com/en/users/joaph-5916441/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/