Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, vienīgā reize, kad oktobrī cenas pret septembri bija zemākā līmenī, bija krīzes laikā – 2009.gadā.
Salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, patēriņa cenas ir palielinājušās par 1,6 %. Tajā pašā laikā gada vidējā inflācija, kas ir rādītājs, kuru izmanto Māstrihtas kritēriju vērtēšanā, turpina samazināties – oktobrī gada vidējā inflācija bija 2,7 procenti.
Lielākā ietekme uz cenu pieaugumu oktobrī bija cenu kāpumam pārtikai (par 1,2%) un apģērbiem un apaviem (par 2,4%), kas kopā noteica patēriņa cenu līmeņa pieaugumu par 0,4 procentpunktiem. Tajā pašā laikā šo pieaugumu kompensēja cenu samazināšanās tādās preču grupās kā transports (par 1,4%), sakari (par 3,7%), alkoholiskie dzērieni (par 0,6%) un atpūta un kultūra (par 0,6%). Degvielai cenas samazinājās par 2,3%.
Pārējās preču un pakalpojumu grupās cenu svārstības oktobrī palika nemainīgas, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi.
Patēriņa cenu izmaiņas joprojām ir saistītas ar cenu tendencēm naftas un pārtikas globālajos tirgos. Naftas cenām pēdējos mēnešos ir tendence samazināties. Jāatzīmē, ka arī pasaules pārtikas cenas oktobrī samazinājās – oktobrī, salīdzinot ar septembri, pasaules pārtikas cenas ir sarukušas par 0,9%, un bija par 7% zemākas nekā gadu iepriekš.
Arī atlikušajos gada mēnešos patēriņa cenu izmaiņas Latvijā lielā mērā būs atkarīgas no cenu tendencēm pasaulē. Ekonomikas ministrija prognozē, ka gada vidējais patēriņa cenu līmenis kopumā šogad varētu sasniegt 2,3 procentus.