19. septembrī tiešsaistes konferencē “GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024” Linda Puriņa, SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja, sniedza vērtīgu ieskatu par zemnieku saimniecību finanšu pārskatu izvēles iespējām. Viņa uzsvēra, ka Latvijā ir reģistrētas nepilnas 24 000 zemnieku saimniecības, un šis skaits lēnām samazinās. “Uz šo brīdi Latvijā ir nepilni 24 000 reģistētas zemnieku saimniecības, un tendence ir tāda, ka šis skaits lēnām samazinās,” norādīja Puriņa, skaidrojot, ka saimniecības īpašniekiem jābūt zinošiem par savām izvēles iespējām finanšu pārskatu jomā.
Konferencē “GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024” Puriņa skaidroja, ka zemnieku saimniecību īpašniekiem ir divas galvenās iespējas – sagatavot gada ienākumu deklarāciju vai gada pārskatu. Izvēle starp šīm formām var ietekmēt ne tikai finanšu pārskatu sagatavošanas apjomu un precizitāti, bet arī saimniecības nodokļu stratēģiju. “ZS īpašniekam vai nu pašam, vai konsultējoties ar grāmatvedi ir jāizlemj, kura no grāmatvedības formām, kurš no ienākuma nodokļiem viņam varētu būt izdevīgāks,” viņa ieteica, norādot, ka konsultācijas ar speciālistiem var būt nozīmīgas, lai pieņemtu pamatotu un izdevīgu lēmumu.
Puriņa uzsvēra, ka saimniecības apgrozījums ir atslēgas faktors, kas nosaka, vai zemnieku saimniecībai būs jākļūst par Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma subjektu. “Atslēgas vārds, ar kuru brīdi uzņēmumam ir obligāti jākļūst par gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma subjektu ir saimniecības apgrozījums,” viņa skaidroja, norādot, ka, pārsniedzot noteiktu apgrozījuma līmeni, zemnieku saimniecībām kļūst obligāti sagatavot gada pārskatu.
Konferences “GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024” laikā tika apskatīti arī praktiski padomi, kas var palīdzēt zemnieku saimniecību īpašniekiem organizēt savu finanšu pārskatu sagatavošanu atbilstoši normatīvajiem aktiem. Linda Puriņa dalījās ar piemēriem, kas ilustrē, kā atšķiras grāmatvedības prasības starp mazākām un lielākām saimniecībām, kā arī norādīja uz faktoriem, kas jāņem vērā, izvēloties starp gada ienākumu deklarāciju un gada pārskatu.
Puriņa aicināja zemnieku saimniecību īpašniekus regulāri pārskatīt savu finansiālo situāciju un nodokļu saistības, lai nodrošinātu atbilstību likumdošanas prasībām un maksimāli optimizētu saimniecības finanšu pārvaldību. “ZS īpašniekam vai nu pašam, vai konsultējoties ar grāmatvedi ir jāizlemj, kura no grāmatvedības formām ir izdevīgāka,” viņa norādīja, uzsverot, ka zināšanas par finanšu pārskatu iespējām var būt nozīmīgs ieguldījums zemnieku saimniecību attīstībā.
Tiešsaistes konference “GRĀMATVEDĪBA UN NODOKĻI 2024” sniedza noderīgas atziņas un praktiskus padomus, kas palīdzēs zemnieku saimniecībām pieņemt labākus finanšu pārvaldības lēmumus. Puriņas skaidrojumi un piemēri kalpo kā vērtīgs ceļvedis ikvienam zemnieku saimniecības īpašniekam, kas vēlas saprast savas finanšu pārskatu iespējas un efektīvāk organizēt saimniecības nodokļu stratēģiju.