Mums akūti trūkst darbinieki ar vidējo profesionālo izglītību, intervijā “Rīta Panorāmā” sacīja ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA).
Indriksone norādīja: “Mūsu analītikas dienests ir aprēķinājis, lai mēs sasniegtu Igaunijas apjoma līmeni [darbaspēka] ražīgumā, nemainot, kā mēs strādājam ekonomikā, tad mums vajadzētu vairāk kā 270 tūkstošus darbinieku ievest valstī tā vienkārši. Vienmēr jāskatās uz divām daļām, viens ir ievest darbaspēku, kas ir tas vienkāršākais, otrs – darbaspēka pietiekamību var veicināt ar labu kvalitatīvu izglītību, profesionālo pilnveidi, sagatavošanu. Mums šobrīd problēma ir ar to, ka mums akūti trūkst darbinieki ar vidējo profesionālo izglītību, tādi prasmīgi cilvēki nevis ar augstāko, bet tieši ar to prasmju līmeni, kas ir visvairāk vajadzīgi lielos uzņēmumos, piemēram, apstrādes rūpniecībā.”
Pēc viņas teiktā, darbaspēkam ir jāatbrauc, jānostrādā nelielu periodu un tad jāatgriežas mītnes zemē: “Šobrīd tie ir 6 vai 9 mēneši. Tas ir līdzīgi, kā daudzas valstis to dara, un es domāju, ka tas ir ļoti saprātīgi mūsu situācijai, cik mums jau šobrīd ir dažāds šis te sastāvs. Mēs noteikti nevēlamies, lai visi, kas šeit atbrauc, uzskata, ka viņi drīkst šeit palikt.”
Š.g. 19. aprīlī kārtējā Nodarbinātības padomes sēdē ekonomikas ministre Ilze Indriksone, labklājības ministre Evika Siliņa un izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša pārrunāja visu trīs ministriju plānotās Atveseļošanas fonda un ES fondu atbalsta programmas cilvēkkapitāla attīstībai. Ministres pauda vienprātību, ka iecerētās atbalsta programmas kompleksi paaugstinās nodarbināto digitālās prasmes un sekmēs bezdarbnieku ātrāku pielāgošanos darba tirgus vajadzībām, kopumā sekmējot uzņēmumu digitalizāciju un darba tirgum atbilstoša darba spēka pieejamību, un līdz ar to arī uzņēmumu konkurētspējas un eksportspējas pieaugumu.
Foto: Valsts kanceleja