Sagatavotajā anketā iedzīvotāji aicināti izteikt viedokli par LM izstrādātajiem priekšlikumiem sociālās apdrošināšanas sistēmas ilgtermiņa stabilitātes nodrošināšanai. Ar koncepcijas grozījumu projektu var iepazīties un aptaujas anketu elektroniski izpildīt LM mājaslapā.
Sociālā politika, īpaši pensiju sistēma, Latvijā, tāpat kā citās ES dalībvalstīs, ir nesaraujami saistīta ar valsts demogrāfisko un ekonomisko attīstību, norāda LM Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece. Ekonomiskā krīze un sabiedrības novecošanās ir nopietns risks valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitātei ne tikai pašlaik, bet arī turpmākajos gados. 2009. gadā strauji pasliktinoties valsts ekonomiskajai situācijai, pieaugot bezdarbam un samazinoties iedzīvotāju darba ienākumiem, samazinājās arī ieņēmumi sociālajā budžetā, tāpēc no 2009. gada ieņēmumi nesedz budžeta izdevumus un izmaksu segšanai sākts izmantot iepriekšējos gados uzkrāto finanšu rezervi. No 2013. gada ir plānota finanšu līdzekļu aizņemšanās no valsts pamatbudžeta.
Valstī ir pieaudzis pensionāru skaits – gan ekonomiskā krīze, gan neskaidrais nākotnes redzējums (pieaug to cilvēku skaits, kas izmanto iespēju pensionēties priekšlaikus) ir šī procesa iemesli. Savukārt strauji samazinā-jies sociālo iemaksu veicēju skaits.
Ņemot vērā nākotnē sagaidāmos riskus saistībā ar iedzīvotāju novecošanos, ir nepieciešams veikt savlaicīgus pasākumus pensiju sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai, norāda LM speciālisti. Koncepcijas grozījumos ietverti vairāki priekšlikumi. Tie paredz pakāpeniski paaugstināt pensionēšanas vecumu no 62 gadiem uz 65 gadiem. Tajā pašā laikā paredzēts saglabāt priekšlaicīgās pensionēšanās iespējas, paaugstinot arī pensionēšanās vecumu arī šo pensiju saņemšanai līdz 63 gadiem 2020. gadā. No 2014. gada plānots palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu no 10 uz 15 gadiem, bet no 2020. gada – uz 20 gadiem.Jana MuižnieceLabklājības ministrijapensija