Jāuzsver, ka Lembergs ar šādiem paziņojumiem maldina sabiedrību par „apzagtajām pašvaldībām”, tāpēc FM norāda, ka ir būtiski pirms jautājuma par Ministru kabineta (MK) un Latvijas Pašvaldību savienības domstarpību un vienošanās protokola 2012. gadam izskatīšanas šā gada 28. novembrī paplašinātajā MK komitejas sēdē, sniegt visām Latvijas pašvaldībām patiesu skaidrojumu par nākamā gada finansiālo situāciju.
Saskaņā ar MK 2011. gada 8. novembra sēdē apstiprinātajiem budžeta konsolidācijas pasākumiem 2012. gadam, garantētā minimālā ienākuma pabalsts nākamajā gadā tiks līdzfinansēts visu gadu no valsts budžeta, savukārt dzīvokļa pabalsts līdz 1. maijam.
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieņēmumu sadalījums starp valsti un pašvaldību budžetiem 2012. gadā ir plānots 80/20. Proporcija tika mainīta ņemot vērā IIN bāzes pieaugumu par 50 miljoniem latu, salīdzinājumā ar šā gada vienošanās protokolā iekļauto. Jānorāda, ka sākotnēji plānotie pašvaldību IIN ieņēmumi šim gadam bija 590,4 miljonu latu apmērā, bet 2012. gadā jau 638,6 miljonu latu apmērā. Saskaņā ar pašvaldību iesniegtajām prognozēm arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) ieņēmumi 2012. gadā pieaugs.
Būtisks ir valsts budžeta finansējums 5,7 miljonu latu apmērā pašvaldībām, kurām ir zemākie vērtētie ieņēmumi (IIN un NĪN) uz vienu iedzīvotāju pēc pašvaldību finanšu izlīdzināšanas. 2012. gadā valsts budžeta finansējums 15,5 miljonu latu apmērā tiks nodrošināts saskaņā ar likuma „Par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu” normu izpildi.
Būtiski uzsvērt, ka lēmums par IIN proporcijas maiņu vairāk ietekmē tieši turīgākās pašvaldības (starp kurām ir arī Ventspils pašvaldība), kuras saņem lielākus IIN ieņēmumus. FM par būtiskāku uzdevumu uzskata nodrošināt sociāli atbildīgu finansējuma sadalījumu, maksimāli palīdzot tām pašvaldībām, kuru ieņēmumi ir visierobežotākie, lai pašvaldības spētu nodrošināt sociālo palīdzību saviem iedzīvotājiem nākamajā gadā.
Salīdzinājumam, ja 2011. gadā zemākie vērtētie ieņēmumi Latvijā uz vienu iedzīvotāju pēc pašvaldību finanšu izlīdzināšanas un dotācijas saņemšanas Daugavpils, Rēzeknes, Jēkabpils un Liepājas pašvaldībām bija 262 lati, tad 2012. gadā tie ir plānoti par 27 latiem augstāki – 289 lati. Līdzvērtīgi pieauguši arī ieņēmumi novadu pašvaldībām, nodrošinot, ka nevienam novadam 2012. gadā nav zemāki ieņēmumi par 289 latiem uz vienu iedzīvotāju.
FM uzsver, ka Latvijas Pašvaldību savienība vienmēr ir bijis sarežģīts, bet konstruktīvs sarunu partneris, kas vienādi aizstāv visu Latvijas pašvaldību intereses, nešķirojot tās pēc lieluma vai finansiālās rocības.
FM atgādina, ka sākot ar 2009. gadu, bija nepieciešams veikt būtiskus konsolidācijas pasākumus gan valsts, gan pašvaldību budžetā, kas arī tika īstenoti solidāri, sadarbībā ar pašvaldībām, meklējot labāko risinājumu visiem Latvijas iedzīvotājiem.