AS “Latvijas gāze” patiesībā būtu jāsauc par “Krievijas gāze”, šorīt intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” teica Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Viņš norādīja, ka līdz 2017.gadam Krievijai faktiski bija monopols Latvijas dabasgāzes tirgū, tostarp tās īpašumā bija Inčukalna pazemes gāzes krātuve (PGK). Valdība krātuvi izpirka, un tagad to pārvalda vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”). Arī gāzes piegādes no Krievijas no 1. janvāra būs aizliegtas.
“Ir tikai vēl palicis uzņēmums ar maldinošo nosaukumu “Latvijas gāze”, kas patiesībā būtu jāsauc par “Krievijas gāze” vai “”Gazprom” gāze”,” norādīja Kariņš. Viņš uzsvēra, ka šis uzņēmums vairs nevar diktēt valstij savus noteikumus.
Dabasgāzes apmērs mājsaimniecību apgādei apkures sezonā veido 1,15 teravatstundu (TWh), un ar valdības lēmumu “Latvijas gāzei” ir uzlikts pienākums šādu dabasgāzes apmēru uzglabāt Inčukalna krātuvē. Uzņēmumam nav tiesību šos krājumus nodot citiem gāzes lietotājiem, un “Conexus” uzrauga, lai tas nenotiktu.
AS “Latvijas Gāze” norādījusi, ka pieejamais dabasgāzes apjoms Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir 0,45 Twh. Ievērojot minēto, uz 31.08.2022. pieejamais dabasgāzes apjoms būs 0,29 Twh. Ņemot vērā apstākli, ka augusta mēneša ietvaros nebija iespējama plānoto dabasgāzes apjomu iegāde ar cauruļvadu piegādēm, AS “Latvijas Gāze” norāda, ka pieejamie dabasgāzes apjomi uz 31.08.2022. būs mazāki.
Vienlaikus “Conexus” apliecinājis, ka “Latvijas gāzes” dabasgāzes krājumu apmērs patlaban ir pat lielāks, nekā to pieprasa Ministru kabinetā pieņemtais lēmums.
Kariņš uzsvēra, ka valdība faktiski ir arestējusi “Latvijas gāzei” piederošo dabasgāzi Inčukalna krātuvē, nosakot, ka tā paredzēta Latvijas mājsaimniecībām, un uzņēmums to nevarēs izlietot nekur citur.
Foto: Valsts kanceleja