Finanšu ministrs Andris Vilks norāda: „Šī noteikti ir pozitīva ziņa, jo mēneša inflācija ir pagājušā gada līmenī, bet ekonomiskā izaugsme pašreiz ir daudz straujāka.”
„Jāpiezīmē, ka šogad pirmo reizi jaunajiem studentiem mācību maksa ir mazāka salīdzinājumā ar jau šobrīd studējošajiem jauniešiem. Līdz šim pat krīzes gados šis rādītājs bija nemitīgi audzis,” atzīmē ministrs.
Nozīmīgākais faktors, kas ietekmēja patēriņa cenu līmeni septembrī bija cenu kāpums apģērbiem un apaviem – par attiecīgi 2,8% un 10,3%. To izskaidro preču klāsta nomaiņa, noslēdzoties vasaras preču sezonas atlaidēm un sākoties jaunajai rudens sezonai.
Pastāvot labvēlīgām tendencēm pasaules naftas produktu tirgū, pēc vairāku mēnešu kāpuma ir apstājies siltumenerģijas tarifu kāpums. Tuvojoties jaunajai apkures sezonai, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, siltumenerģijas tarifi ir pieauguši vidēji par 1,5 procentu.
Pārtikas izejvielu cenas pasaulē pārliecinoši turpina samazināties, pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (Food and Agriculture Organization of United Nations) datiem – septembrī, salīdzinot ar augustu, tās samazinājās par 2,2%. Tūlītējs efekts Latvijā gan nav gaidāms, jo šī brīža cenas nosaka esošie attiecīgo produktu krājumi, tomēr turpmāk ir gaidāma būtiski zemāka pārtikas produktu cenu inflācija, nekā tas bija novērojams šogad. Gada izteiksmē pārtikas izejvielu cenu indeksam vēl arvien ir novērojams pieaugums – salīdzinot ar iepriekšējā gada septembri tas pieauga par 16%, kas daļēji atspoguļo tendences, kas šobrīd ir novērojamas Latvijā – pārtikas produktu cenas gada laikā pieauga vidēji par 7,9%.
2011. gada septembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, patēriņa cenas pieauga par 4,6%, precēm cenas pieauga par 6,1%, bet pakalpojumiem – par 0,8 procentiem.
Finanšu ministrija ir atjaunojusi prognozes patēriņa cenām – 2011. gada vidējā inflācija sasniegs 4,4%, bet 2012. gadā tā samazināsies līdz 2,4 procentiem.