Plāno stingrāk vērsties pret pārkāpējiem kases aparātu un kases sistēmu jomā

Plāno stingrāk vērsties pret pārkāpējiem kases aparātu un kases sistēmu jomā

Ceturtdien, 1.septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti Finanšu ministrijas sagatavoti grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpuma kodeksā ar mērķi novērst Latvijā pastāvošo situāciju attiecībā uz pretlikumīgu iejaukšanos kases aparātu un kases sistēmu programmatūrās, mērķtiecīgi slēpjot vai samazinot ar nodokli apliekamos ienākumus, informē Finanšu ministrijā.

Grozījumi paredz pastiprināt atbildību par pārkāpumiem kases aparātu un kases sistēmu jomā atbilstoši izdarītā pārkāpuma smagumam, nosakot lielāku administratīvā pamatsoda – naudas soda – apmēru, kā arī paredzot administratīvo papildsodu – administratīvā pārkāpuma izdarīšanas rīka konfiskāciju, raksta Apollo.lv.

Veicot nodokļu kontroles pasākumus tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, Valsts ieņēmumu dienests ir konstatējis gadījumus, kad atsevišķu uzņēmumu darbinieki veic krāpnieciskas darbības – labo vai dzēš kases aparāta fiskālajā atmiņā vai elektroniskajā kontrollentē esošo informāciju. Kā arī konstatēts, ka šobrīd noteiktie administratīvie sodi par šādiem pārkāpumiem nesasniedz savu mērķi.

Tādējādi grozījumi paredz par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtības neievērošanu un lietotāju pienākumu nepildīšanu vienotu soda apmēru – fiziskām personām līdz tūkstotim latu, savukārt juridiskām personām līdz trīs tūkstošiem latu, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus vai bez konfiskācijas.

Savukārt par šādiem pārkāpumiem, ja tie ir izdarīti vietās, kur tirgo ar akcīzes nodokli apliekamas preces, uzliek naudas sodu fiziskām personām līdz diviem tūkstošiem latu, bet juridiskām personām – līdz pieciem tūkstošiem latu, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanas rīkus un ar akcīzes nodokli apliekamās preces, kas atrodas tirdzniecības vietās vai bez konfiskācijas.

Papildus tiek noteikta jauna norma, kas paredz par darījumu apliecinoša dokumenta neizsniegšanu darījuma partnerim, pārdodot preces vai sniedzot pakalpojumus, uzlikt naudas sodu līdz simts latiem.

Attiecīgi paredzēts palielināt atbildību par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu neuzstādīšanu un neizmantošanu, nosakot par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu neuzstādīšanu un neizmantošanu naudas sodu fiziskām personām līdz tūkstotim latu, bet juridiskām personām – līdz trīs tūkstošiem latu.

Savukārt par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu neuzstādīšanu un neizmantošanu kases un norēķinu operāciju veikšanai valūtas maiņas punktos paredzēts naudas sods fiziskām personām līdz tūkstotim latu, bet juridiskām personām – līdz trīs tūkstošiem latu.

Līdz ar grozījumiem ilgtermiņā iespējama pozitīva ietekme uz budžetu, ņemot vērā, ka sodi tiek paaugstināti.

Grozījumi veikti saskaņā ar Pasākumu plānu ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences nodrošināšanai 2010.-2013.gadam.

Likumprojektu vēl skatīs un par to lems Ministru kabinets un Saeima.