Vakar, 2022. gada 1. martā, apritēja mēnesis, kopš Latvijā darbojas dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Jau 50 dzērienu ražotāji savu produkciju pārdod ar Latvijas depozīta zīmi; kopumā pieejams 361 produkts. Tuvākajā laikā tirdzniecības vietās dzērieni depozīta iepakojumā sāks dominēt.
Elita Baklāne – Ansberga, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore:
“Esmu gandarīta, ka depozīta iepakojumu pieņemšanas sistēmā visi posmi darbojas un uzņēmumi aktīvi novērš nepilnības. Ar sapratni uztveru to iedzīvotāju reakciju, kuri izsaka objektīvu kritiku sistēmas virzienā, jo sistēma vēl nav iepazīta un sabiedrība nebija rēķinājusies ar pārejas periodu, kas ir vajadzīgs ražotājiem un tirgotājiem. Ar katru dienu tirdzniecības vietās parādās arvien vairāk dzērienu iepakojumu ar Latvijas depozīta zīmi, tuvākajā laikā tie plauktos jau dominēs. Veicam pārrunas ar tirgotājiem, lai iedzīvotāju iespējas nodot tukšo taru sasniegtu arvien lielāku pārklājumu. Tikai kopā varam realizēt apņemšanos par tīru vidi Latvijā un kopā mums tas izdodas ar katru dienu labāk”.
SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” pārstāvji informē, ka līdz šim taromātos nodoti vairāk nekā 94 000 depozīta iepakojumu un, salīdzinot ar februāra vidu, nodoto iepakojumu skaits pieaudzis vienpadsmit reizes, kas saistīts arī ar veikalu plauktos pieaugošo produktu skaitu depozīta iepakojumā.
Februārī iekārtoti un atvērti 99 jauni automatizētie depozīta pieņemšanas punkti, tādējādi kopējam uzstādīto taromātu skaitam sasniedzot 906. Plānots, ka līdz 1. maijam Latvijā darbosies vairāk nekā 1400 depozīta iepakojuma pieņemšanas punktu – automatizētie un manuālie.
Arī veikalu plaukti pārejas perioda laikā turpina pakāpeniski piepildīties ar dzērieniem depozīta iepakojumā, savukārt līdz ar 1. maiju lielākā daļa tirgū laisto dzērienu būs depozīta iepakojumā.
Februāra laikā Latvijas iedzīvotāji depozīta punktos nodevuši kopumā 94 392 izlietotos depozīta iepakojumus (361 dažādu veidu dzērienu depozīta iepakojumus no 50 dzērienu ražotājiem) un, salīdzinot ar februāra vidu (8552 iepakojumi līdz 14.02.), nodoto izlietoto depozīta iepakojumu skaits ir pieaudzis 11 reizes. Depozīta iepakojumi nodoti kopumā 746 dažādos automatizētajos depozīta Iepakojuma pieņemšanas punktos.
Populārākie nodotie dzērienu depozīta iepakojumi februārī:
- Gāzētā dzeramā ūdens “Aset” 1,5L pudeles;
- Negāzētā dzeramā ūdens “Aset” 1,5L pudeles;
- Alus “Miezītis Stiprais” 1L pudeles;
- Alus “Mežpils Tradicionālais” 0,5L pudeles;
- Alus “Holsten” 0,5L skārdenes;
- Alus “Grunberger” 0,5L skārdenes;
- Alus “Cēsu Premium Original” iepakojumi;
- Gāzētā dzēriena “Coca-Cola” 1L pudeles;
- Alus “Tuborg” 0,5L skārdenes;
- Alus “Valmiermuižas gaišais” 0,5L pudeles.
Lai pārliecinātos par depozīta iepakojuma pieņemšanas tīkla darbību, Valsts vides dienests (VVD) ir uzsācis izlases veida pārbaudes tirdzniecības vietās. Kopumā veiktas 36 pārbaudes, lielākajā daļā pārbaužu pārkāpumi nav konstatēti vai arī tie operatīvi novērsti. VVD februārī nav piemērojis soda sankcijas pret tirgotājiem. Visu pārejas periodu tiks piemērots “iecietības režīms” pret dažādām neatbilstībām, ja tirgotājiem būs pamatoti iemesli, kuru dēļ radušies sarežģījumi ar sistēmas ieviešanu un tās nepārtrauktības nodrošināšanu, tomēr tas nenozīmē, ka tirgotājs vispār var nepieņemt izlietoto depozīta iepakojumu.
Foto: F64