Koalīcijas sarunas par energokrīzes risinājumiem, maigi izsakoties, nebija draudzīga parunāšanās, “Neatkarīgajai” sacīja Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars.
Kā zināms, valdību veidojošie politiskie spēki – “Jaunā Vienotība” , “Nacionālā apvienība”, “Attīstībai/Par!”, un “Jaunā konservatīvā partija”– ir konceptuāli vienojušies par plašu atbalsta paketi iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām. Jaunās atbalsta paketes kopējā summa ir aptuveni 250 miljoni eiro. Valdību veidojošie partneri ir vienojušies, ka atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, līdz šā gada maijam, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, tiks sniegts līdz šī gada beigām.
Kā atklāja Dzintars, Nacionālā apvienība un Jaunā konservatīvā partija tā arī nespēja pārliecināt partnerus koalīcijā, ka, pasargājot iedzīvotājus no energoresursu cenu straujā kāpuma, nepieciešams samazināt tiem piemērojamo PVN likmi.
“Notika sarunas, lai par risinājumu vienotos visas četras puses, lai elektrības un gāzes patērētājiem terminētais atbalsts būtu pēc iespējas ātrāk. Tagad esam vienojušies par kompleksu risinājumu, kas ietver vairākas sadaļas. Līdz aprīļa beigām valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un OIK izmaksas, būs 50 eiro mēneša pabalsts par katru bērnu, tajā skaitā studējošajiem līdz 24 gadiem, jauns 20 eiro mēneša pabalsts visiem senioriem un cilvēkiem ar invaliditāti, bet palielinātais mājokļa pabalsts tiks maksāts līdz pat gada beigām. Turklāt valsts mājsaimniecībām kompensēs siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu. Šis pasākumu komplekss nav lēts – apmēram 250 miljoni, bet par to visas koalīcijas partijas ir vienojušās, un ar to mēs strauji būsim gatavi iet uz priekšu,” sacīja Dzintars.
“Es varu teikt, ka pirmdien koalīcijas sarunas bija ļoti karstas un asas. Tā, maigi izsakoties, nebija draudzīga parunāšanās. Bet šis bija obligāti nepieciešams solis. Mēs uzskatām, ka iedzīvotājiem pašlaik atbalsts ir jāsniedz, kā to dara arī citās Eiropas Savienības valstīs. Mēs varam bezgalīgi diskutēt, kurš līdzeklis efektīvāks, bet kopumā atbalsta apjoms ir visnotaļ iespaidīgs, taču tas arī nenozīmē to, ka turpmāk nediskutēsim par to, kā vairāk palīdzēt uzņēmējiem. Mēs turpināsim meklēt vidējā termiņa risinājumus, bet akūti nepieciešamais solis – vienošanās ir panākta. Un koalīcijas ietvaros zināmu stabilitāti tas veicinās,” sacīja politiķis.
Foto: Saeimas kanceleja