Nodibinājums “Latgaliešu valodas, literatūras un kultūras vēstures skolotāju asociācija” (LVLKSA) aicina līdz 31. augustam pieteikties ieinteresētās skolas un skolotājus, kuri ar 2021./2022. māc. gada septembri vēlas mācīt 36 stundu kursu latgaliešu rakstu valodā, lai sekmētu tās nostiprināšanos un attīstību. Ir izpildīti visi formālie nosacījumi, lai latgaliešu rakstu valodu vai novadu mācību ieviestu skolā, jo apstiprināti kā mācību priekšmetu standarti (2019), tā programmu paraugi (2021).
Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) „Latvijas valsts mežu” finansētajā mērķprogrammā pirmo reizi piešķirts finansējums latgaliešu rakstu valodas apguvei, tādējādi ļaujot vairāk nekā 25 skolās Latgalē nodrošināt kursa Latgaliešu rakstu valoda apguvi un samaksu pedagogiem par veikto darbu. Tas ir sākums latgaliešu rakstu valodas plašākai apguvei izglītības iestādēs atbilstoši Latviešu vēsturisko zemju likuma 4. panta 8. punktā noteikto: “Valsts un attiecīgās pašvaldības nodrošina latgaliskās identitātes un kultūrvēsturiskās vides saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību, tostarp veicinot latgaliešu valodas kā latviešu valodas paveida apguvi, tai skaitā izglītības iestādēs, un lietojumu publiskajos pasākumos un ikdienas darbā, kā arī atjaunojot un vidē izmantojot vietvārdus latgaliešu valodā, tai skaitā ceļazīmēs, vietu un ielu nosaukumos.”
Vēlēšanos mācīt latgaliešu rakstu valodu fakultatīvi jau izteikusi Nautrēnu vidusskola, Baltinavas vidusskola, Ludzas pilsētas vidusskola un Rēzeknes 5.vidusskola.
LVLKSA sadarbībā ar augstskolu mācībspēkiem un skolotājiem, kuri jau māca latgaliešu rakstu valodu, organizēs projektā iesaistītajiem skolotājiem kursus (72 stundas) un sniegs metodisko atbalstu.
Lai Latgales skolēnos attīstītu teritoriālo identitāti, tādējādi stiprinot nacionālo un valsts piederību, kā arī nodrošinot latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures pieredzes nodošanu nākamajām paaudzēm, ir svarīgi iegūt sistemātisku finansējumu latgaliešu rakstu valodas mācīšanai Latgales skolās.
Šo iniciatīvu atbalsta arī Latgales plānošanas reģiona vadība, un tuvākajā laikā ir plānota tikšanās ar septiņu Latgales novadu un divu valsts pilsētu vadību, izglītības pārvalžu un skolu pārstāvjiem, lai vienotos par latgaliešu rakstu valodas apguvi katrā novadā un virzītu jautājumu apspriešanai valdībā par regulāra finansējuma piešķiršanu latgaliešu rakstu valodas apguvei skolā un stabila tās mācību procesa nodrošināšanai.