„Šobrīd ilgākais iespējamais nodokļa parāda samaksas termiņš ir astoņpadsmit mēneši, kas tomēr nav pietiekami, lai segtu uzkrāto nodokļu parādu. Ierosinātās izmaiņas paredz šo termiņu pagarināt līdz pat 60 mēnešiem atkarībā no nodokļu parāda summas. Savukārt tiem nodokļu parādniekiem, kuri līdz noteiktam datumam būs samaksājuši nodokļu pamatparādu un soda naudu 10 procentu apmērā, būs iespēja dzēst visu nokavējuma naudu, kā arī 90 procentus no soda naudas,” atzīmēja Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.
Ekonomiskās krīzes ietekmē nodokļu maksātāju ekonomiskais stāvoklis ir krasi pasliktinājies un viņiem rodas grūtības veikt kārtējos nodokļu maksājumus. 2011.gada 1.janvārī nodokļu parādu kopējā summa pārsniedza 900 tūkstošus latu, no kā vairāk nekā 19 procentus veidoja nokavējuma nauda. Ja atbalsta pasākumi netiks īstenoti, palielināsies maksātnespējas procesu skaits, kā arī samazināsies valsts iespējas atgūt nenomaksātos nodokļu parādus, pieļauj likumprojekta autori.
Šīsdienas sēdē deputāti pauda atbalstu piedāvātajam problēmas risinājumam – paredzēt tiesības nodokļu administrācijai noteikt garāku laika periodu nodokļa parāda nomaksai, kā arī dzēst nokavējuma naudu un soda naudu tiem nodokļu maksātājiem, kuri savlaicīgi būs nomaksājuši nodokļu pamatparādu.
Nodokļu atbalsta pasākumu varēs izmantot nodokļu maksātāji, kuriem parādi radušies līdz 2010.gada 1.septembrim. Likumprojektā noteikts nodokļu maksātāju loks, kas varēs pieteikties šiem pasākumiem un kam šis valsts atbalsts būs ierobežots, tostarp lauksaimniecības produktu ražotājiem, zivsaimniekiem un transporta nozares pārstāvjiem. Saskaņā ar Valsts ieņēmu dienesta informāciju patlaban uz atbalstu var pretendēt 110 tūkstoši nodokļu maksātāji.
Lai saglabātu dalību nodokļu atbalsta pasākumā, nodokļu parādniekiem būs jāseko līdzi nodokļu administrācijas noteiktajiem parāda samaksas termiņiem un savlaicīgi jāveic maksājumi. Nokavēto nodokļu maksājumu piedziņa tiks atjaunota, ja nodokļu maksātājs neievēros maksājumu grafiku.
Šie nodokļu maksātāju atbalsta pasākumi būs attiecināmi uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, uzņēmumu ienākuma nodokli, pievienotās vērtības nodokli, akcīzes nodokli, muitas nodokļiem un tiem līdzvērtīgiem maksājumiem par ievesto preci, valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, dabas resursu nodokli un nekustamā īpašuma nodokli.
Plānots, ka atbalsta pasākumi nekustamā īpašuma nodokļa atmaksai būs pašvaldību kompetencē, bet pārējo nodokļu atbalsta pasākumus administrēs Valsts ieņēmumu dienests.
Par likumprojektu „Nodokļu atbalsta pasākuma likums” trijos lasījumos vēl jālemj Saeimai.