Milzu zaudējumi šā gada pirmajā ceturksnī apdrošināšanas sektorā liecina, ka drīzumā pieaugs apdrošināšanas polišu cenas.
Tā lielākos zaudējumus šā gada sākumā piedzīvojusi Balta (904 000 latu), Ergo Latvija (650 000 latu) un Seesam Latvia (348 000 latu). Nozares uzraugi apgalvo, ka zaudējumi nav tik lieli, lai iejauktos to darbībā, raksta NRA.lv
Pērn ar 4,2 miljonu latu peļņu gadu noslēdza Balta, taču šā gada pirmajā ceturksnī zaudējumi pārsniedz 0,9 miljonus latu. «Finanšu rezultātus Balta plāno gada griezumā, un zaudējumi pirmajā ceturksnī bija prognozējami. Tie ir skaidrojami ar ļoti lielo atlīdzību pieteikumu skaitu visos apdrošināšanas veidos ziemas mēnešos, kas radīja ievērojamas atlīdzību izmaksas,» Neatkarīgajai stāsta Baltas stratēģiskā mārketinga un klientu direktors, valdes loceklis Uldis Dzintars. Viņš norāda, ka maksātspējas izpildes rādītājs, kas raksturo apdrošināšanas sabiedrības rīcībā esošo līdzekļu pietiekamību tās minimālās maksātspējas nodrošināšanai, pērn gandrīz trīs reizes pārsniedza minimālo pieļaujamo šī rādītāja robežu.
«Runājot par 2011. gada 1. ceturkšņa zaudējumiem 0,9 miljonu latu apmērā, jānorāda, ka iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa Baltai ir 13,9 miljoni latu, kas ievērojami pārsniedz zaudējumus un izmaksātās dividendes. Tāpat sabiedrības maksātspējas prasības izpildes rādītājs ir 309 procentu apmērā (augstākais rādītājs tirgū, vidējais tirgū – 207 procenti), kas ievērojami pārsniedz normatīvo aktu prasības,» apgalvo Finanšu un kapitāla tirgus komisijas biroja vadītāja Anna Dravniece.
Savukārt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics norāda – iemesls diskusijai par OCTA polišu cenu kāpumu ir ne tik daudz šīgada pirmā ceturkšņa zaudējumi, bet gan tas, ka pērno gadu apdrošinātāji beidza ar aptuveni 2,6 miljonu latu lieliem zaudējumiem. «OCTA polišu cenas pašlaik ir zemākas par līmeni, kas sevi finansiāli atpelnītu. Ja raugāmies no biznesa viedokļa, cenu kāpums būtu likumsakarīgs, taču, apzinoties cilvēku patiesās iespējas pēckrīzes periodā, apdrošinātāji vilcinās ar cenu celšanu. Arī visnotaļ lielā konkurence tirgū līdz šim likusi apdrošinātājiem segt minētos zaudējumus no citu pakalpojumu peļņas,» skaidro J. Stengrevics. Viņš prognozē, ka apdrošināšanas polišu cenas šī gada laikā varētu pieaugt par aptuveni 10 līdz 15 procentiem.
Arī vadošais apdrošinātājs BTA, kura peļņa pirmajā ceturksnī pārsniedz trešdaļu miljona, prognozē polišu cenu kāpumu. «Ir apdrošināšanas veidi, kuros cenu pieaugums ir neizbēgams, kuros pilnīgi visi Latvijas apdrošinātāji cieš zaudējumus. Iemesls pieaugumam ir cenu līmenis, kas pēdējos gados būtiski nokrities. Šobrīd jūtam gan inflāciju, kas paaugstina apdrošināšanas atlīdzību summas, gan negadījuma skaita pieaugumu. Otrajā pusgadā sagaidām, ka apdrošinātāji vairāk domās par rentabilitāti, un prognozējam cenu pieaugumu piecu līdz desmit procentu apmērā,» paredz BTA Insurance Company SE valdes loceklis Andrejs Skroderis.