Strautiņš: Apstrādes rūpniecībai būs izšķiroša loma ekonomikā

Strautiņš: Apstrādes rūpniecībai būs izšķiroša loma ekonomikā

Februāra rūpniecības dati ir visumā iepriecinoši, kā jau pēdējā gada laikā ir ierasts. Kopējais kāpums pret janvāri it kā nav liels: +0.5%, taču izlaide ir būtiski (-4.3%) samazinājusies no laika apstākļiem izteikti atkarīgajā ieguves rūpniecībā. Daudz lielākajā un stabilākajā apstrādes rūpniecībā izlaide pieauga par 1.5%.

Februāra apstrādes rūpniecības dati ir ļoti kontrastaini. Divās lielākajās apakšnozarēs — pārtikas ražošanā un kokapstrādē – strauju izmaiņu pret janvāri nebija, tajās izlaide samazinājās attiecīgi par 0.6% un 1.1%. Taču ļoti krasas svārstības piedzīvoja apģērbu ražošana (+14.1%), farmācija (-11.9%), gumijas un plastmasas ražošana (+11.5), metālu (+15.6), piekabju ražošana (+32.9%), bet jo īpaši kuģu un vilcienu ražošana (-63.0%). Skaidrs, ka vismaz daļā nosaukto nozaru svārstības sekos pretējā virzienā, jo īpaši pēdējā nozarē. Tajā izlaide vienmēr strauji svārstās šīs nozares produktu „viengabalainības” dēļ, taču februārī izlaides apjoms bijis vismazākais aizvadītajā desmitgadē un krasi kontrastē ar vispārējo tendenci. 

Vairākās citās „dzelžu” nozarēs — elektrisko iekārtu, elektronikas un metālu izstrādājumu ražošanā izlaides apjoms februārī vienlaikus bijis augstākais kopš 2008.gada beigām, taču tas visumā sakrīt ar šo nozaru pārstāvju vērtējumu par notiekošo, un te dziļa slīdēšana atpakaļ nav gaidāma. Arī apģērbu ražošanā februāra ļoti labais rezultāts loģiski iekļaujas aizvadītā gada vispārējo tendenču kontekstā.

Sezonāli izlīdzinātajos rūpniecības datos nav nekāda pieauguma kopš pērnā gada vidus, bet apstrādes rūpniecībā izlaide šī gada pirmajos divos mēnešos bijusi apmēram 5% zem pērnā gada 2.puses līmeņa. Tas šķiet nedaudz jocīgi un galīgi nesaskan ar vispārējo gaisotni šajā nozarē. Gan jau turpmākie mēneši sniegs atbildi uz šo jautājumu, un domāju, ka atrisinājums būs straujš izlaides pieaugums statistikas datos. Par to liecina arī jauno pasūtījumu dati, to pieaugums janvārī mūsu valstī bija visstraujākais Eiropas Savienībā jeb 75.9% gada griezumā.

Tas nodrošinās, ka vismaz apstrādes rūpniecībā izlaides pieaugums gada griezumā saglabājas apmēram 10% līmenī (februārī tas bija 13.3%) un šai nozarei būs izšķiroša loma ekonomikā kā šogad, tā nākamajos gados. Sabiedrības lielākās daļas dzīves līmeni rūpniecības panākumi gan tieši neietekmē, tāpēc viņiem atliek vien apbruņoties ar pacietību.